Anti-Pigment Leke Tedavisi (Pigmentation)

Leke sorunu, günümüzde özellikle kadınları son derece rahatsız etmektedir. Güneşe hassasiyet durumları nedeniyle ya da genetiksel bazı aktarımlar doğrultusunda çıkan lekelerde ise birbirinden farklı tedavi yöntemi kullanılmaktadır. Anti-pigment leke tedavisi, belirtilen sorunlar adına kullanılan uygulamalardan bir tanesi olmak ile birlikte doğru doktor seçimi son derece önem taşımaktadır. Özellikle leke görünümünün daha fazla artmaması, ciltte farklı lekelerin oluşmaması ve cilt yüzeyinin tahriş olmaması adına doğru bir doktor ile çalışmak faydalı olmaktadır.

Kimler İçin Uygundur?

Anti-pigment leke tedavisi genel olarak bu tür leke sorunları olan, leke renkleri koyu olan kişilerde uygulanabilmektedir. Bazı güneş sorunlarından kaynaklanan açık renkli ve geçici lekelerde böyle bir tedavi yöntemi tercih edilememektedir. Üstelik çok beyaz ciltli hastalarda da cildin zarar görmemesi adına son derece dikkatli bir şekilde uygulanmaktadır. Leke tedavisine başlanmadan önce ise bireylerin iyi bir muayene sürecinden geçmeleri faydalı olmaktadır. Lekelerin boyutuna ve kalıcılık oranlarına göre tüm bireylere farklı yöntemler uygulanabilmektedir. Bazı hastalarda leke tedavisi kalıcı sonuçlar verirken, bazı hastalarda ise en az fayda sağlamaktadır.

Tedavi Yöntemi Nasıl Gerçekleşmektedir?

Anti-pigment leke tedavisi nedir diye merak eden bireyler adına belirtilen uygulamanın genel olarak lazer ile gerçekleştirildiğini söylemek doğru olacaktır. Piyasada birbirinden farklı merkezlerde, leke tedavisi adına farklı yöntemler kullanılsa da, lazer işlemleri en etkili sonuçları vermektedir. Belirtilen yöntemin dışında ise kimyasal peeling, ilaç ya da krem de leke tedavisinde kullanılan diğer alternatifler olarak adlandırılabilmektedir. Tedavi sürecinin nasıl ilerleyeceğinde genel olarak lekelerin boyutu ve kalıcılıkları etkili olmaktadır. Bu nedenle hastanın kendi isteğine göre değil de kesin sonuç alabileceği yönteme göre ilerlemesinde fayda bulunmaktadır. Genel olarak leke olan bölgeye krem ya da jel uygulaması yapılmakta ve etkili cihazlar ile lekelerinin renginin açılması amaçlanmaktadır. Lazer tedavilerinde ise uygulama süresi en fazla 1 saat sürmektedir. Tedavi edilecek alanın büyüklüğüne göre süre değişiklik gösterebilmektedir.

Kesin Sonuç Sağlamak Mümkün Mü?

Lazer tedavisi ile kesin sonuç sağlamanın mümkün olabileceğini söylemek doğru olacaktır. Ancak yukarıda da belirtildiği gibi bu durum lekelerin boyutuna göre değişiklik göstermektedir. Kalıcı ve son derece koyulaşan lekelere sahip bireylerde, uzun seanslar bile tam olarak etkili sonuç sağlamamaktadır. Anti-pigment leke tedavisi yönteminse ise cilt üzerinde yer alan ton farklılıkları azaltılmaya çalışılarak kalıcı çözümlerin getirilmesi hedeflenmektedir. Bu noktada ise düzenli olarak yöntemi kullanan hastalar daha fazla başarı sağlamaktadır. Açık güneş lekelerine sahip bireylerin kısa süre de tedaviye başlamaları durumunda ise lekeleri tamamen silinebilmektedir. Belirtilen aşamalar sırasında, tedavi boyunca düzenli güneş kremi kullanımı da önem taşımaktadır.

Uzun Vadeli Etkileri Nelerdir?

Belirtilen tedavi yönteminin uzun süreli etkileri arasında,

  • Cilt tonunu eşitleme,
  • Leke görünümünü en aza indirme,
  • Açık lekelerin silinmesine yardımcı olma,
  • Cilt rengini parlatma ve
  • Doğal bir ışıltı sağlama

Gibi unsurlar yer almaktadır. Lekelerin geçirilmesinde en etkili yöntemlerden bir tanesi olan Anti-pigment uygulaması, cildin demlenmesine yardımcı olarak yeni oluşacak lekelerin de çıkmasını engellemektedir. Cilt tonu açık olan ve güneşe karşı hassasiyeti bulunan bireyler de son derece fayda sağlayan yöntem ile birlikte hastaların memnun edilmesi de amaçlanmaktadır. Lekeler ve özellikle yüz de meydana gelen lekeler, her ne kadar basit sorunlar gibi görünse de bireylerin bir süre sonra kendilerini kötü ve çirkin hissetmelerine neden olabilmektedir. Bu nedenle tedavi sağlanması son derece önemlidir.