Botox

Yararlı bir bakteri türünden elde edilen bir protein olarak adlandırılan Botox, günümüzde yaygın olarak kullanılan estetik güzelleşme yöntemlerinden bir tanesi olarak ifade edilmektedir. kadınların yanı sıra erkeklerin de sıklıkla uygulattığı botoks işlemleri, önceleri cerrahi adına farklı alanlarda kullanılırken, günümüzde,

  • Kırışıklıkların giderilmesi,
  • İnce çizgilerin yok edilmesi,
  • Mimik çizgilerinin hafifletilmesi ve
  • Cildin gençleştirilmesi

Adına tercih edilmektedir. Pek çok merkezde ve klinikte yapılabilen botox uygulamalarında ise iyi bir uzman ile çalışmak, kaliteli bir merkezden yardım almak ve detaylı muayene edilmek önem taşımaktadır.

Kimlere Uygulanabilir?

Botox genel olarak 40 yaşının üstündeki bireylerde kullanılan bir estetik yöntemdir. Bireylerin yaşlanmalarına ve ciltlerinin yıpranmasına bağlı olarak yüz, boyun,dekolte ya da kollarında bazı kırışıklıklar meydana gelmektedir. Bu kırışıkların düzeltilmesi ve daha genç bir görünüm elde edilmesine yardımcı olan Botox işlemini 20’li yaşlardaki bireylerin uygulatmaması sağlıkları açısından daha faydalıdır. Her ne kadar günümüzde göz çevresinde oluşan kırışıklıklarını giderilmesi adına gençler de Botox uygulamasını kullanıyor olsa da sağlık açısından zararlı olduğu belirtilmektedir. Botoks dolgu uygulamasının genel olarak deforme olmuş ciltlere uygulanması, kırışıklık çizgileri netleşen bireylerde daha kesin sonuçların alınmasına yardımcı olmaktadır.

Hangi Bölgelerde Tercih Edilir?

Günümüzde botoks, pek çok bölgede kullanılıyor olmak ile birlikte genel olarak,

  • Dekolte bölgesi,
  • Göz çevresi,
  • Dudak,
  • Yanaklar,
  • Alın ve
  • Boyun

Bölgelerinde tercih edilmektedir. Bireylerin isteklerine göre bu işlem koltuk altı ve ayak bölgelerine de uygulanabilmektedir. Son derece geniş bir etki alanı olan botox yönteminde, hastaların kendilerini daha iyi hissetmelerine ve genç bir görünüme sahip olmalarına yardımcı olunmaktadır. Botoks hakkında bilgi sahibi olmayan bireylerin ise öncesinde uzmanlarından detaylı bir şekilde yardım almaları ve etkilerinin neler olduğunu öğrenmeleri faydalı olacaktır. Kırışıklık  ve deformasyon oluşan neredeyse tüm bölgelerde botox uygulanabildiği gibi, bireylerin sağlık durumlarına göre kullanılabilecek olan alan da değişiklik göstermektedir.

Operasyon Süreci

Botox işlemleri her ne kadar cerrahi bir uygulama olarak bilinse de ameliyatsız olarak gerçekleştirilmektedirler. Herhangi bir kesik ya da anestezi kullanımına gerek olmayan Botox sırasınd , inçe uçlu iğneler ile sorunlu olan bölgelere doku enjektesi yapılmaktadır. Clostridium botulinum olarak bilinen bakterinin sorunlu olan bölgeye uygulanması ile birlikte alanda tutucu bir etki oluşturmak ve kırışıklık görünümünü açmak hedeflenmektedir. Genel olarak 30-60 dakika arasında süren Botox işlemlerinde, uygulanacak bölgenin çokluğuna göre süre daha da kısalabilmektedir. Acımasından korkan hastalar adına ise işleme geçilmeden önce lokal olarak uyuşturucu spreyler kullanılabilmektedir. Belirtilen uygulamanın ise faydaları olduğu kadar hastalara zararı olabilmektedir. Herhangi bir sağlık sorunu oluşmaması adına bireylerin botoks riskleri hakkında daha öncesinde bilgi sahibi olmalarında fayda bulunmaktadır.

Kalıcılığı Ne Kadar Devam Etmektedir?

Botox uygulaması her ne kadar etkili bir işlem olsa da kalıcılığı genellikle 6-8 ay arası sürmektedir. Botoks ile birlikte bireylerin yüzlerine ya da gerekli olan bölgelerine, protein içeriğinin yanında, etken bir madde de verilmektedir. Belirtilen madde ise terleme yolu ile hastaların vücudundan belirli aralıklar ile atılmaktadır. Maddenin etkinliğini kaybetmesi ile birlikte botoksun gerekli olan bölgedeki faydaları da azalmaktadır. Bu noktada daha uzun süre botoks uygulamasını kullanmak isteyen bireylerin 10 ayda bir bu işlemi uygulatmalarında fayda vardır. Botoks sonrası dikkat edilmesi gerekenler arasında, belirtilen yöntemi kullanma sıklığı yer almaktadır. Eski botoks uygulamasının tamamen geçmemesinden önce yeni bir botoks yaptırmak bireylerin ciltlerinde hassasiyete ve aşırı şişliğe neden olabilmektedir.