Burun Dolgusu

Burun dolgusu burnu şekillendirmek için yapılan bir uygulamadır. Estetik cerrahların yüzün çeşitli kısımlarda yüz gençleştirme ve ameliyatsız yüz estetiği uygulamalarında kullandıkları dolguların, burun bölgesinde kullanılmasına verilen isimdir. Öyle ki ameliyatsız uygulamalar çerçevesinde de adının geçtiğini belirtmek gereklidir. Bu yüzden herhangi bir genel anestezi almadan da uygulamalara yer verilmesi söz konusudur. Herhangi bir iyileşme süreci bulunmayan bu işlemlere yönelik sürenin de yaklaşık 15 dakika olduğunu belirtmek gerekir. Kısa ve basit yüz estetiği uygulamaları arasında yerini alıyor.

Burun Dolgusunun Etkileri Nelerdir?

Burun dolgusu hakkına bilgi sahibi olmak isteyenlerin başta etkilerine göz atmaları faydalı olacaktır. Öyle ki dolgular sayesinde eğik olan burunlara çözüm sağlanacaktır. Burun ucunun kaldırılması adına da dolguların epey faydası mevcuttur. Olası asimetri sorunlarına karşılık olarak da yine burun dolgusu uygulamalarına yer verilir. Herhangi bir burun estetiği geçirenlerin ise operasyon sonucunda yaşadıkları problemlerin de ortadan kalkması adına etkileri mevcuttur. Bunların dışında;

  • Hem dudak hem de burun birleşme alanlarının daha belirgin olması sağlanabilir.
  • Burun sırtının daha düz bir hale gelmesi de mümkün olmakta.
  • Burun ile alın arasında ki sorunlu birleşimlerin de ortadan kalması söz konusudur.
  • Burunda ki çentik sorunlarının da giderilmesi için uygulamalara yer verilir.

Hastaların muayeneleri sonucunda gerekli uygulamalar arasında tercihte bulunulur. Sonrasında da zamansal planlamalar üzerinden uygulamaya yer verilecek tarihi belirlemeniz yeterli olacaktır. Kısa süreli işlemlerin arkasından günlük aktivitelere de geri döneminiz zor olmayacaktır.

Burun Dolgularında Fonksiyonel İşlemler

Nefes alıp verme fonksiyonlarına bağlı olarak farklı alanlarda operasyonlara yer verilir. Burun dolgusu üzerinden bu anlamda herhangi bir sonuç almanız mümkün değildir. Nitekim valv açısında meydana gelen düzeltmeler sayesinde nefes alıp verme fonksiyonlarının daha iyi olduğu da biliniyor. Ancak bu tüm işlemlerde geçerli olmayan durumlardan bir tanesidir. Bunun için alanında ki ilgili uzmanlara başvurmanız daha doğrudur.

Burun Dolgusu Kalıcılığı Hakkında

10-15 dakika sürer ve uygulama sonrası günlük yaşantısına devam edilir. 6-12 ay arasında kalıcılığını sürdürür. Piyasada kalıcılığın birkaç sene olduğunu vurgulayan ürünler de mevcuttur. Ancak bu tarz ürünlerin sağlık açısından ciddi zararlarının bulunduğunu belirtmek gerekir. En doğrusu da eriyebilen dolgu maddelerinden yola çıkmak olacaktır. Bunun için de maksimum sürenin 12 ay olduğu açıktır. Genel anlamda da yüz estetiği açısından 12 ay kalıcılık detaylarına rastlayacaksınız. Sağlıklı görünümlere sahip olmak için de mutlaka dolgu ürünlerinin içeriklerine dikkat etmek gerekir.

Burun Dolgusu İşlemleri Sonrası

Burun dolgusu alerji reaksiyonlarına yer vermeyen basit yapıda ki uygulamalar arasında yer alır. Nitekim belirli kanamaların baş göstermesi kaçınılmaz olacaktır. Bunun yanı sıra hafif dereceden ağrıların ve kızarıkların da oluşması mümkün olmakta. Ancak bu reaksiyonların uzun süreli olmadığını da göreceksiniz. Dolguların tutunması amacıyla başta bu tarz reaksiyonların yer alması normaldir.

Dolgunun etkisi geçtikten sonra isterse tekrarlayan uygulamalar ile elde edilen burun estetiği sonucu devam ettirilir.

Operasyon sonrası istenilen sonuçların elde edilemediği vakalarda burun dolgusu uygulamaları ile problemlerin çözümü mümkündür. Böylece tekrar operasyon geçirmek istemeyen hastalarda basit bir uygulama ile problem çözülmüş olur. Düzeltme uygulaması olarak da bilinen bu işlemlerin süresi de bir hayli kısadır. Bu anlamda istediğiniz sonuca ulaşmanız uzun sürmeyecektir.

Burun Dolgusu ve Botoks

Burun dolgusu yaptırmak isteyenlerin aynı zamanda botoks incelemelerine de geçtikleri görülüyor. Öyle ki her ikisinin de aynı anda uygulanmasında herhangi bir sorun olmayacaktır. Burun dolgu estetiği dışında hafif ucun kaldırılması için de botoksa yer verilir. Her iki uygulama kapsamında da kısa sürede istediğiniz sonuca ulaşmanız sağlanır. Dolgu işlemlerine yer vermek isteyenlere özel olarak yaş sınırları mevcut değildir. Ancak 18 yaşından küçük olanların anne-baba onayı çerçevesinde bu uygulamalara başvurmaları mümkün olmakta. Bunun yanı sıra gelişimin tamamlanması halinde burun dolgu maddeleri üzerinden işlemlere yer verilir. Yani uygulamalara yönelik en önemli şart, gelişim evrelerinin tamamlanmış olmasıdır. Arkasından da geçerli muayeneler ve planlamalar sayesinde sonuç almanız mümkün olmakta.