Burun Estetiği Ameliyatı

Burun Estetiği Ameliyatı

Burnun yeniden biçimlendirilmesi gereken durumlar olabilir ve bu nedenle yapılan burun estetiği ameliyatı da cerrahi işlemler içerisinde en sık uygulanan estetik operasyonlarının başında gelir.  Bu estetiğe dahil olan ameliyatların içerisinde burun büyütme, burun küçültme, burun ucu kaldırma, kemiğin alınması gibi işlemler vardır. Buru ameliyatları da genel anestezi yöntemiyle yapılmaktadır. Ortalama olarak 1 -2 saat süren ameliyattan sonra burun estetiği gerçekleşmiş olur. Hastalar çoğunlukla ameliyat olduğu gün taburcu edilir ve evine gidebilir.

Burun Estetiği Ameliyatı Öncesi Ne Kadar Önemlidir?

Az önce de söylediğimiz gibi ameliyatın genel anestezi yöntemiyle yapılacağını bilmeniz gerekir. Bu nedenle hastaların solunum problemlerine dikkat edilmeli ve böyle bir sorununuz varsa doktorunuza bildirmeniz, doktorunuzla iyi bir iletişim kurmanız  ameliyat süresince çok önem teşkil etmektedir. Daha önce geçirdiğiniz ameliyatlara bakılmalı, kullandığınız ilaçlar göz önüne alınmalı ve bir alerjiniz varsa da bu mutlaka bilinmelidir.

Burun Ameliyatı Sonrasında Cerrahlar Neler Önerir?

Genelde bu estetik operasyondan sonra hastalar bir kaç gün içerisinde iyileşerek günlük yaşantısına dönmektedir. Tamponlar da ortalama 2-3 gün içerisinde çıkarılabilir. Alçının değiştirilmesi de yaklaşık olarak bir haftayı bulur. Dikişler özel durumlar dışında genelde alınmaz. İki ay boyunca burnunuzu korumaya çok fazla dikkat etmelisiniz. Bu nedenle gözlük takmamalısınız.Ayrıca darbe almamaya dikkat etmeli ve güneşten de direkt olarak korumalısınız. Cerrahlar genelde ameliyattan sonraki ilk 3 hafta ağır sportif hareketlerden ve efor sarfettiren işlemlerden kaçınmanız gerektiğini de iletmektedir.  Ayda bir kontrole gitmek önemlidir. Yaklaşık olarak yüzde 70-90’lık bir kısım ilk bir ay içerisinde sorunsuz iyileşme gösterir. Şişlik de bu süre içerisinde tamamiyle geçer.

Burun Estetiğinden Sonra Nelere Dikkat Edilmelidir?

Tampona dokunmamanız önemlidir. Ilık sıvılarla beslenmeli ve ameliyattan sonra yumuşak gıdalar yemeye dikkat etmelisiniz. Dudaklarınızı da nemlendiriciler ya da kremlerle nemlendirmeniz de fayda olacaktır. Burnunuzla oynamamalı ve özellikle çok fazla gülmek, kahkaha atmak gibi yüzünüzde mimiğe neden olacak eylemlerden mümkün olduğu kadar kaçınmalısınız. Uyurken ya da dinlenirken de ameliyat sonrası başınızın altında en az iki yastık olmalıdır.