Dudak Dolgusu

Dudak dolgusu medikal estetik alanında en çok kullanılan yöntemlerden biridir. Hyalüronik asitler çerçevesinde dolguların enjekte edilmesi sağlanıyor. Enfeksiyonların arkasından doğal görünümlerin oluşması söz konusudur. Öyle ki hyalüronik asit, hem sağlıklı hem de nemli içeriklerinden dolayı cildin istenilen şekle bürünmesine katkı sağlar. Kısa süreli olan bu işlemlerin akabinde de günlük hayatınıza devam etmeniz mümkün olmakta.

Dudak Dolgusu Nasıl Yapılır?

Anatomik olarak alt dudak hafifçe üst dudağın önündedir ve alt dudak üst dudağa göre daha kalındır. Bu oranı eşitlemek ve daha estetik bir görünüm sağlamak için hyaluronik asiti güvenli bir şekilde kullanabiliriz. Cildimiz yaşlandıkça kollajen, elastin doku ve hyalüronik asit, küçük iğneler yardımıyla cilt altındaki problemli olan yerlere enjekte edilir. Jel kıvamındaki hyalüronik asit cildin su tutma kapasitesini artırarak yoğunluk sağlar. Sonuç olarak dudak dolgusu adına geçerli aşamalar ise;

  • Hiyalüronik asitlerin deriye enjekte edilmesi adına çok ince uçlu iğnelere yer verilir.
  • Yaklaşık olarak 15 dakika içerisinde enjekte işlemlerinin tamamlanması mümkün olmakta.
  • Genel olarak da lokal anestezi üzerinden cilde hyalüronik asit enjeksiyonlarının yapılması sağlanır.
  • Sadece 2 seans üzerinden uygulamalardan sonuç alınması esas alınır.
  • İşlemlerin akabinde geçici kızarıkların da baş gösterdiğini söylemek gerekir.
  • 1 yıla kadar da dolgu enjeksiyonlarının kalıcı olduğunu söylemeliyiz.

Dudak dolgusu operasyonu öncesinden herhangi bir ön teste yer vermeye de gerek yoktur. Uygulamalar basit olduğu için öncesinden sadece planlamalara geçiş yapmak yeterlidir. Zamansal olmasının yanı sıra planların dudak şekilleri için de sunulması gereklidir. Tüm bu içeriklerin arkasından ister genel isterseniz de lokal anestezi üzerinden uygulamalara başvurmanız mümkün.

Dudak Dolgusunu Kimler Yaptırabilir?

Dudak dolgusu abartıya kaçınılmadan uygulandığında harika sonuçlar ortaya çıkar. Dudak şekillendirmeye ihtiyacı olan, asimetri ve dudak kenarı sarkması olan kişilere uygulanır. İşlem yapıldığı an itibariyle kendini belli eder fakat zamanla su tutma kapasitesi arttıkça etkisi daha da artar. Kullanılan dolgunun kalıcılığı 6-12 ay arasında değişmektedir. Uygulamalara yönelik ön testlere yer verilmediğini baştan da söylemiştik. Bu anlamda basit ve kısa süren uygulamalara herkesin başvurması mümkün. Sonuç olarak birkaç saat içerisinde dudak dolgusu işlemlerine yer verilmesi sağlanır. Üstelik dolgunun hemen arkasından günlük aktivitelere de yer vermeniz mümkün olmakta.

Dudak Dolgusu Operasyonu Sonrası

Dolgu uygulanacak kişilere anestezi krem sürülüp 10 dakika bekletildikten sonra uygulamaya başlanabilir. Uygulama bölgesinde yoğun ağrı olmaz hafif şişlik veya kızarıklık olabilir, hemen sonra günlük hayatınıza devam edebilirsiniz. Buzla da kısa masajlar sayesinde dudak dolgusu estetiği açısından ağrılara son vermek mümkün. Öyle ki bu ağrıların geçici olduğunu ve birkaç saat içerisinde son bulacağını da söylemek gerekir. Bunların yanı sıra işlem arkasından dikkat etmeniz gerekenler ise;

  • Dolguların enjekte edildiği gün içerisinde egzersiz yapmamak doğru olacaktır. Özellikle de yüzde ki kan akışının fazla olması dolguya zarar verebilir.
  • İşlem sonucunda sigara tüketimlerinin de önerilmediğini belirtmek gereklidir.
  • Yağlı yiyeceklerden uzak durmanız da bu anlamda faydalı olacaktır.
  • Sadece operasyonunu geçirildiği gün tüm bu önlemlere yer vermeniz yeterlidir.

Dudak Dolgusu Şekilleri ve Amaçları

Dudak dolgusu işlemlerinin başta büyütmeye yönelik yapılması söz konusudur. Ancak bunun yanı sıra fresh görüntülere sahip olmak isteyenlerin de yine tercih ettiği yöntemlerden bir tanesidir. Kullanılan dolgu maddeleri amaca ya da dudak dolgu şekilleri adına farklılık gösterecektir. Genel olarak da hyalüronik asit ile kollajen maddelerin bulunduğu ürünlere yer verilir. Tüm geçerli ürünlerin herhangi bir alerjik sorun teşkil etmediğini de baştan söylemeliyiz. Kısa süreli ağrı ile kızarıklık şikayetleri dışında sorun yaşamanız mümkün olmayacaktır. Hem büyütme hem de istenilen görünümlere sahip olmak adına sadece başvurulara yer vermeniz ve muayene olmanız yeterlidir.

Erkeklerde Dudak Dolgusu Yaptırabilir

Dudak dolgusu estetik alanında genel olarak kadınlar tarafından tercih edilir. Öyle ki genel olarak kadınların tercih etmesi sadece kadınlara özgü operasyonlardan birisi olduğunu göstermez. Bunun yanı sıra erkeklerin de dolgu enjeksiyonlarına yönelik muayene olmaları mümkün olmakta. Yaşa bağlı olarak dudaklardan sarkmaların meydana geldiği biliniyor. Bunun dışında dudak uzaması dahi bir diğer problem olarak karşınıza çıkacaktır. Sonuç olarak bu tarz sorunların erkeklerde baş göstermesi halinde de dudak dolgularına yer verilir. Geçerli maddeler üzerinden ince iğneler ile enjeksiyonlara geçiş yapılmaktadır. Kısacası dudaklara yönelik her türlü şikayete bağlı kadın erkek demeden operasyonlara yer verilir. Dolgu işlemlerine yönelik ön şartların olmadığını söylemeliyiz.