El

PRP tedavisi yani kök hücre yenileme yöntemi, bireylerde saç ve yüz bölgesine uygulanabildiği gibi aynı zamanda eller için de kullanılabilmektedir. Bireylerin belirli bir yaştan sonra ellerinde meydana gelen,

  • Kırışıklık,
  • Çillenme ya da
  • Deformasyon

Gibi etkilerin en aza indirilmesi adına kullanılan yöntem de bireylerin hem kendilerine olan güvenlerinin artması hem de psikolojik olarak kendilerini daha iyi hissetmeleri amaçlanmaktadır. Günümüzde pek çok merkez yapılan PRP el tedavisi yöntemlerinde ise işlemlere geçilmeden önce, sorunların tespit edilmesi, iyi bir muayene sürecinin gerçekleştirilmesi ve çözüm odaklı alternatiflerin geliştirilmesi faydalı olmaktadır.

Kimler İçin Uygundur?

Prp el tedavisi genel olarak orta yaşlı ya da 55 yaş üstü bireyler için daha uygun işlemler arasında yer almaktadır. Yaşlanmanın belirtileri ile birlikte hücrelerin yavaşlaması ya da zarar görmesi gibi durumlarda hastaların hücrelerinin yeniden harekete geçirilmesi adına uygulanan işlemlerden bir tanesi olarak bilinen tedavi yönteminde doku onarımının hızlandırılması hedeflenmektedir. Bu nedenle 30’lu yaşlardan küçük olan bireylerde, benzer problemlerin ortaya çıkmaması durumunda uygulatılması doğru kabul edilmemektedir. Belirtilen tedavi yöntemi ile birlikte en etkili sonuçların alınabilmesi için bireylerin yaş faktörüne göre hareket etmelerinde fayda bulunmaktadır. Yaşlanmanın ve hücre yavaşlamasının etkileri ise bireylerde farklılık gösterebilmektedir. Bu nedenle PRP el tedavisinden önce muayene olmak ve doktor onayı almak önem taşımaktadır.

Uygulama Nasıl Gerçekleştiriliyor?

Prp el tedavisi nedir diye merak eden bireyler adına, belirtilen işlemin, ellerin daha sağlıklı ve genç görünmesine yardımcı olan bir yöntem olduğunu ifade etmek doğru olacaktır. Uygulama ise genel olarak 10-30 dakika arasında gerçekleşmek ile birlikte herhangi bir kesik izine ya da ameliyat yöntemine ihtiyaç duyulmamaktadır. Bireylerin hassas olmaları ve acı eşiklerinin düşük olması durumunda, yalnızca tedavi edilecek olan bölgeye uyuşturucu spreyler kullanılabilmektedir. Bu sayede genel bir anestezi de kullanılmamaktadır. Tedavi sırasında genel olarak kıl yapıdaki iğneler kullanılmakta ve bireylerden alınan kan, el dokusuna enjekte edilmektedir.

Etkileri Nelerdir?

Prp el tedavisinin en büyük etkilerinden bir tanesi, ellerin daha genç bir görünüme kavuşması olarak bilinmektedir. Bireylerin el dokularındaki hücrelerin yenilenmesine yardımcı olan el tedavisinde, hastaların daha sağlıklı ve aynı zamanda da parlayan ellere kavuşmalarına yardımcı olunmaktadır. Bazı durumlarda, yaşlanmanın belirtisi ya da yüksek yıpranma oranı ile birlikte bireylerin yaşları henüz genç olsa bile ellerinde büyük deformasyonlar meydana gelmektedir. Bu durumdan rahatsız olan bireyler adına ise belirtilen uygulama son derece fayda sağlamaktadır. Üstelik PRP el tedavisi ile birlikte hastaların yavaşlamaya başlayan hücrelerinin de daha sağlıklı bir hale gelmeleri desteklenmektedir.

Tedavi Süreci

Prp el tedavisi uygulamalarında genel olarak, işlemin etkisini göstermesi ve dokularda değişikliklerin meydana gelmesi adına en az 3 seans geçmesi gerekmektedir. Anında etkisini göstermeyen, hücrelerin yenilenmesi ile birlikte sonuçları ortaya çıkan belirtilen yöntemde, düzenli seans almak ve doktor kontrollerini aksatmamak önem taşımaktadır. Ellerde yer alan trombositlerin yenilenmesi ve paletetlerin yoğunlaşması adına en az 6 ayda bir yeniden PRP el tedavisi uygulatmak, hastaların kesin sonuçlar almalarını desteklemektedir. Belirtilen işlem gerçekleştirildikten sonra bir süre ellerin bakımına dikkat edilmesi de gerekmektedir. Bu sayede uygulanan yöntemin etki etme alanı da artabilmektedir. Ellerinden şikayetçi olan ve görünümlerini kabul etmeyen hastalar adına PRP el tedavisi son derece etkili ve uzun süreli kalıcı sonuçlar sağlamaktadır. Bu noktada elbette ki doktor seçimi de önem taşımaktadır.