Estetik Burun Ameliyatı, Burun Estetiği

Burun Estetiği Nasıl Yapılır?

Burun estetiği hakkında, günümüzde birbirinden farklı yöntem bulunuyor olsa da, önemli olan hastaları sağlıklı ve doğal görünen bir burna kavuşturmaktır. Bu noktada,estetik burun ameliyatında amaç burunda ideale yakın simetriye ulaşmak, yüzdeki diğer yapılarla bütünlüğü bozmamak ve eşlik eden solunum problemlerini düzenlemektir.
Burun, estetik kaygıyı bir kenara bırakırsak öncelikle nefes alma ve koku algılama fonksiyonlarına sahiptir. Bu yüzden burun solunumu çok önemlidir. Estetik açıdan ideal ve yüze yakışan burun, fonksiyonel açıdan problemlerin giderilmiş olması başarılı bir burun ameliyatı sonucu demektir.

Burun Estetiği

Yüze yakışan derken yüzde çok kısa durmayan, burun deliklerinin karşıdan belirgin olarak görülmediği, burun çatısının doğal kıvrımını koruduğu, burun sırtı ve burun ucunun bütünlüğünün koruduğu ve dokunduğunuzda doğal burun yumuşaklığını ve hareketini koruyan bir burun tarif ediyoruz aslında. Eski tabirle hokka burunlar artık başarılı burun sonuçları arasında sayılmamaktadır. Ne kadar doğal bir sonuç oluşursa, burun ameliyatını okadar başarılı kabul ediyoruz.

Yeni trend doğallığı bozulmamış burunlardır.

Burun Estetiği Ameliyatında ne değişti?

En önemlisi doğru yönlendirmeyle hasta beklentileri değişti.Bu noktada uzmanlarında bilgilendirmesi çok önemli elbette ki. İnsanlar doğalın peşinde, yüz hatlarının değişmesinden çok yüzün mevcut güzelliğini korumak önemli. Ameliyat olduğu belli olan burun değil, sanki hiç ameliyat olmamışçasına doğal duran burun yapısı istenmekte. Eskiden bireyler, burun problemleri ne olursa olsun güzel ve kalkık bir görünüm talep etmekteydiler. Ancak günümüzde doğallığa olan ilginin artması ile birlikte hastalar da gerçekliği bozulmamış görünümlerin peşine düşmüş durumda. Bu nokta da ise burun estetiği ameliyatlarında görünüme değil de hastalıkların giderilmesine önem veriliyor.Tedavi yöntemleri yine aynı. Değişen tek şeyin hastaların düşünce yapıları olduğunu söylemek doğru olacak.

Burun Estetiği Ameliyatında Cerrahi Teknik

Burun estetiği ameliyatında açık ya da kapalı teknik tercih edilebilir. Her tekniğin farklı avantaj ve dezavantajları mevcuttur. Önemli olan hangi tekniğin kullanıldığı değil, kullanılan tekniğin doğru uygulanmasıdır.   Burun da oluşan rahatsızlığa göre hangi tekniğin uygulanacağına doktorun karar vermesi daha iyi olacaktır. Bu noktada elbette ki hastaların da düşünceleri alınmaktadır. Ancak hangi tekniğin kullanılacağını doktorun belirlemesi, ortaya daha iyi sonuçların çıkmasına yardımcı olacaktır.

Özellikle eğri burunlarda ve burun ucu asimetrilerinde açık teknik, sorunun daha net ortaya konmasını ve daha kolay yaklaşımı sağlar. Açık teknikte burun alt ucuna kapalı teknikten farklı olarak bir kesi uygulanır. Burun içinde silikon tampon ve burun sırtında termal alçınız olur. Bu alçı ve tamponlar ortalama 5-7 günde çıkartılır. Yanaklarda hafif şişlik ve bir miktar morluk görülebilmekle birlikte bunlar 1 hafta içinde düzelmektedir. Burun şeklinin oturması ortalama 1 ayı bulmaktadır. Dokuların yumuşaması, duyulanımın düzelmesi ve burun kıvamının yumuşaması her hastada farklı olmakla birlikte ortalama 6-12 ay arası sürmektedir.

Özellikle kalın derili hastalarda ve erkeklerde burun şeklinin her ay değişerek düzeldiği görülebilmektedir. Bu noktada, özellikle iyileşme sürecinde bireylerin dışarıdan gelebilecek darbelere karşı korunması son derece önemlidir. İyileşme sürecinde burunda oluşabilecek bir rahatsızlık daha sonrasında burun yapısının bozulmasına, hastalığın yeniden ortaya çıkmasına ve iyileşme sürecinin uzamasına sebep olabilmektedir. Yüzde oluşan morluk ve belirtilen şişlikler ise düzenli bir şekilde korunması durumunda kısa süre içerisinde iyileşmektedir.

Cerrahi Süreç

Estetik Burun Ameliyatı genel anesteziyle uygulanır. Ameliyat sonrası burunda alçı ve gerekli durumlarda burun tampon kullanılır. Alçı ortalama 4. günde çıkartılır. Şişliklerin geçmesi ve burnun tam şeklini alması 3 haftayı bulabilir. Şişliklerin azalması adına burun bölgesine soğuk tampon uygulanması, görünümün daha kısa süre de düzelmesine yardımcı olacaktır.
Sonraki birkaç haftada şişlikler azalarak kaybolur ve burun şekliniz daha net ortaya çıkmaya başlar.

Burunda iyileşmenin tamamlanması ortalama 6-12 ay arasında devam eder. Burun görüntülerinin hemen düzelmediğini düşünen bireylerin, belirtilen noktada sabırlı davranması gerekir. Yüz estetiğinde en önemli ameliyatlardan bir tanesi olan burun estetiği, iyileşme sürecinin uzun ve aynı zamanda zorlu olduğunu operasyonlardan bir tanesidir. Hastanın bu noktada iyi bilgilendirilmesi, iyileşme sürecinde yararlarına olmaktadır. Burun estetiği iyileşme süreci sırasında düzenli olarak kontrole gitmek ise bireylerin rahatlatılması adına önem taşımaktadır.

Burun Ameliyatı Sonrası İyileşme

Burun kanlanması en yoğun dokulardandır. Bu yüzden ameliyat sırasında mümkün olduğunca dokulara titizlikle yaklaşım iyileşme sürecini de hızlandırmaktadır. Morluk erken dönemde çok az görülmekte ve sıklıkla 1 haftada kaybolmaktadır. Burun estetiği morlukları ne zaman geçer şeklinde merak eden bireyler adına, belirtilen süreç son derece kısa olmak ile birlikte uzun süre morluklar devam etmemektedir.

Doktorunuz aksini söylemediği sürece ameliyat sonrası ilk 1 aylık süreçte mümkün olduğunca kan basıncınızı artırabilecek eforlu hareketlerden uzak durmanız sonradan karşılaşılabilecek kanama problemlerini ortadan kaldırır. Yine kemik iyileşmesi dikkate alındığında ameliyat sonrası ilk 3 ay sert darbelere neden olabilecek spor hareketlerinden uzak durmanız gerekir. Spor gibi aktivitelerin yanında oluşabilecek herhangi bir tehlikeye karşı sosyal ortamlarda da darbe konusunda dikkatli olmanız yararlıdır. Ameliyat sonrası ilk 1 aylık süreçte şişlikleriniz yarı yarıya azalmakla birlikte uzun dönemde iyileşme devam etmektedir.

Ancak elbette ki belirtilen süreç birkaç ay içerisinde tamamlanmamaktadır. Burnun tam olarak iyileşmesi, dokularının oturması ve tüm faaliyetlerine yeniden devam edebilmesi adına uzun bir süreç gerekmektedir. Bu noktada ise olabildiğince hassas davranmak, iyileşme sürecini hızlandırmaktadır.

Yurt dışı hastalarda

 Yurt dışından gelecek hastaların her türlü ulaşım ve konaklama rezervasyonları tarafımızca yapılmaktadır. Bireylerin yalnızca Türkiye’ye ulaşım sağlamaları yeterli olmaktadır. Burun estetiği ameliyatı için gelen hastalar İstanbul’da havaalanında karşılanır ve ulaşımları sağlanır. Gerekli konaklama merkezlerine yerleştirildikten sonra ise muayene ve operasyon süreci başlatılır.
 Burun estetiği ameliyatı sonrası alçı beşinci günde çıkartılır ve sonrasında ülkenize dönebilirsiniz. Herhangi bir sorun oluşmaması adına ise alçı çıkartıldıktan sonra bir süre, dikkatli davranmanız gerekebilir.

En doğru ve güvenilir bir şekilde burun estetiği ameliyatı yaptırmak isteyen bireyler adına kliniğimiz tarafından son derece özenle yaklaşılmaktadır. Bireylerin konaklamak ve ulaşım ihtiyaçlarının yanında, istedikleri tüm talepleri kısa süre de çözüme kavuşturularak memnun edilmeleri amaçlanmaktadır. Burun estetiği zor mu diye düşünen ya da operasyonu yaptırmaktan çekinen hastalar için ise merkezimizde, gerekli bilgilendirmeler sağlanmakta ve motive olmaları adına yardımcı olunmaktadır. Bu sayede hastaların burun estetiği süreçleri kısa sürede tamamlanmakta ve memnun bir şekilde ülkelerine dönmelerine yardımcı olunmaktadır.