Göğüs Estetiği Yan Etkileri

Göğüs Estetiği Yan Etkileri

Bazı genetik faktörlerden bazen de hormonal etkilerden dolayı bazı kişilerin göğüsleri daha küçük ya da olması gerekenden daha büyük olabilir. Hem psikolojik anlamda kişiyi rahatsız eden hem de fiziksel olarak orantıyı bozan bu görüntü nedeniyle göğüs estetiği operasyonu olmak isteyebilirsiniz. Göğüs estetiği yan etkileri hakkında merak ettiklerinizi öğrenmek için doktorunuza danışabilir ve detaylı bilgi edinebilirsiniz.

Göğüs Büyütme ve Küçültme Operasyonu Neden Yapılır?

Göğüs büyütme operasyonu genelde estetik anlamda göze hoş gelmeyen göğüsler için yapılır. Çünkü fiziksel olarak orantıyı sağlamak için göğüs ölçüsü önemlidir ve daha orantılı bir vücuda sahip olmak isteyenler, ya da göğsü doğuştan gelişmemiş olanlar göğüs büyütme ameliyatıyla daha çok hoşlarına gidecek bir görünüm elde edebilir. Göğüs küçültme operasyonu nedenleri de şunlardır:

  • Omuz ve sırtlarda büyük göğüsten kaynaklı ağrıların oluşması
  • Kamburluğun her geçen gün artması
  • Meme altında pişik, tahriş gibi durumlar görülmesi
  • Sütyenin baskı yapmasından doğan kol uyuşması
  • Nefes almada güçlük yaşama
  • Psikolojik olarak kişinin özgüvenini kaybetmesi ve görünümünü sevmemesi

Göğüs Ameliyatından Sonra Riskler Nelerdir?

Göğüs estetiği yan etkileri aslında çok sayabileceğimiz kadar fazla değildir. Sadece bazı risklerden bahsedebiliriz. Bunlar da ender rastlanan durumlardır. Yani sağlığınızı tehlikeye sokmadığı için zararları da yoktur. Silikon ile vücut arasında bir etkileşim olmadığı için hayati riskler olmadığını bilmeniz gerekir.

Meme büyütme ameliyatından sonra silikon patlaması ve delinmesi gibi risklerin de yaygın yaşanan sorunlar olmadığını bilmeniz gerekir. Bu nedenle sadece bazı iltihaplanmalar, ağrılar, her ameliyatta olduğu gibi göğüs estetiği ameliyatlarından sonra da görülebilen durumlardır.

Göğüs Estetiğinden Sonra Görülen Yan Etkiler Geçicidir

Göğüs ameliyatından sonra görülen yan etkilerin geçici olduğunu söyleyebiliriz. Örneklerle anlatmak gerekirse nadir durumlardan biri olan kanama sadece ameliyat anında ya da sonrasında gözlemlenen geçici bir durumdur. Enfeksiyon da nadir görülen ancak çoğu cerrahın müdahalesiyle ortadan kalkan bir sorundur.

Bazı göğüs estetiği ameliyatlarından sonra meme başı ve deri duyarlılığında değişme olur. Ancak bu durum da daha sonra kendiliğinden düzelir. Her cerrahi işlem sonrasında iz kalması çok olası bir durumdur. Ama bu izler fark edilmeyecek boyutta olduğu için sorun teşkil etmez. Şişlik ve ödem gibi durumlar da zaten ameliyatın getirdiği bir sorundur ve zamanla şişlikler inecektir. Memede sertlik ve yara iyileşmesinde gecikme de görülen yan etkiler arasındadır. Bunlar için sık pansuman yapmalı ve sigara gibi bir alışkanlığınız varsa iyileşme sürecinde bunu ortadan kaldırmalısınız. Göğüs estetiği yan etkileri arasında sayabileceğimiz etkilerden biri de alerjik reaksiyonlardır. Kimi hastaların dikiş malzemelerinde kullanılan pomatlara karşı alerjisi olabilir ve bunun için cerrah ayrı bir uygulama yapmak isteyebilir. Bunla ilgili detayları cerrahınıza danışarak daha detaylı bir şekilde öğrenebilirsiniz.