Göğüs Uçları Estetiği

Göğüs Uçları Estetiği

Göğüs estetiği operasyonlarına dahil edebileceğimiz meme ucu estetik operasyonları aslında çok yaygın olarak yapılan estetik operasyonlarından biridir. Kadınların kendisini daha güzel ve fiziksel olarak daha orantılı hissetmek için yaptırdığı göğüs estetiği operasyonlarının yanı sıra meme ucu gibi estetik operasyonlar farklı başlıklar altında değerlendirilebilir. Göğüs uçları estetiği operasyonunu genel başlıklara ayırmak gerekirse üçe ayırabiliriz:

  • Gömük meme ucu ameliyatı
  • Meme ucunun büyümesi ve genişlemesi
  • Meme ucunun yokluğu

Gömük Meme Ucu Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Çökük meme başı olarak da adlandırılan bu durum estetik anlamda kötü bir görünüme sahiptir. Meme ucunun çevresinde duran kahverengi halka şeklinde olan uç kısım burada çökük bir şekilde durur. Bu yerin hemen arkasında süt kanalları olduğu için genelde bu süt kanalarının kısa olması durumunda meme ucunun gömülü olduğu görülebilir. Göğüs uçları estetiği olmak isteyen kadınların çoğu çökük meme başından şikayetçidir.

Bu durum sadece süt bezlerinden kaynaklı olmayabilir. Doğuştan ve genetik olarak da meme ucunun gömük olabileceği söylenebilir. Bunun için estetik ameliyat olmak şarttır.

Gömük Meme Ucunu Üçe Ayırabiliriz

Gömülü meme ucunu ameliyat etmek için  bunu da kendi arasında üçe ayırabiliriz.  Bunlar:

  • Hafif gömülü meme ucu: Etrafından sıkıştırıldığı zaman memenin ucu dışarıya çıkar ve dışarıda kalır
  • Orta gömülü meme ucu: Uç sıkıştırıldığı zaman daha zor çıkar ve tekrar içe gömülür
  • İleri gömülü meme ucu: Ucu sıkıştırsanız da dışarı çıkmaz ve sürekli gömülü durur.

Meme Ucunun İrileşmesi Nedir?

Meme uçlarının olması gerekenden çok daha fazla büyümesi ergenlik çağında çok sık görülebilen bir durumdur. Sadece ergenlikte değil doğumdan sonra süt kanallarıyla da alakalı olarak ortaya çıkabilir. Bu durum düzeltilmesi en kolay olan ameliyatlardan biridir. Lokal anesteziyle yapılan ameliyat kısa sürer ve büyütmeli gözlüklerle yapılır. Bu ameliyattan sonra küçülmüş meme ucuna sahip olan hastalar bebek emzirme konusunda da hiçbir sıkıntı yaşamaz ve memenin duyusunda da herhangi bir sıkıntı olmaz. Soruna göre ameliyat girişimi planlanır ve meme uçlarının iriliği kısa sürede küçültülmüş olur.

Meme Ucunun Olmaması Nedir?

Doğuştan ya da sonradan meme ucunun olmaması durumunda meme başı onarımı yapmaya sağlayacak bir estetik operasyonu mevcuttur. Meme başı ve etrafındaki kahverengi alan yeniden oluşturulabilir. Meme kanseri, yanık ve travma gibi nedenlerle bu alan sonradan kısmi ya da tamamen kaybedilmiş olabilir. Eğer kanser gibi bir hastalık sonrasında yapılacaksa iyileşmeden sonra 6-12 ay arasında beklemek gerekebilir. Göğüs uçları estetiği operasyonları içerisinde en zor olanlardan biri olan meme ucu yokluğu operasyonları uzman bir cerrah tarafından yapılmalıdır. Meme ucunun yeniden tanımlanması için kullanılan birçok yöntem olduğunu söyleyebiliriz. Önemli olan güvenebileceğiniz ve yönteminden emin olduğunuz bir cerrahla anlaşmış olmanızdır.