Karın Germe Ameliyatı

Karın Germe Ameliyatı (ABDOMINOPLASTI)

Karın germe ameliyatı ( ABDOMİNOPLASTİ ), karın bölgesindeki gevşek deri dokusunun ve deri altındaki yağ dokusunun alınması işlemidir. Karın içi yağlanmalarda, kas altındaki yağ dokusuna herhangi bir müdahale yapılmaz. Ameliyatta eş zamanlı olarak ‘love handle’ dediğimiz belaltı bölgesindeki fazla yağlanma, liposuction (yağ emme tekniği) ile alınır ve karın kası üzerindeki kılıfta oluşan gevşeme dikişle azaltılır. Bu ameliyatta asıl amaç karın ve bel bölgesine, fazla deriyi alarak şekil vermektir.
Karın germe ameliyatı zayıflama amacıyla uygulanmaz ancak ameliyat sonrası hasta birkaç kilo verebilir.
Ameliyat sonrası kullanılacak tekniğe bağlı olarak değişebilen sezeryan iz bölgesinden başlayıp yan kıvrımlara kadar uzanan izler kalır.

KARIN GERME AMELİYATI İÇİN UYGUN HASTA GRUBU

Uygun hasta grubu ideal kilosuna yakın, amacı zayıflamaya bağlı sarkık deri yapısını düzeltmek ve karın bölgesini şekillendirmek olan hastalardır.
Bu ameliyatın amacı kesinlikle hastayı zayıflatmak değildir ve spor ya da egzersizin yerine geçmez.
Karın içi yağlanması olan hastalarda başarı oranı daha düşüktür.

AMELİYAT SONRASI

Ameliyat sonrası süreç diğer estetik ameliyatlara nazaran daha zordur. Ağrılar, ağrı kesici kullanılarak azaltılsa da karın içi dikişler hareketlerinizi, özellikle oturma ve kalkmaları ilk birkaç gün zorlar. Ortalama 1 hafta yatakta bel ve bacaklardan hafif kıvrılarak uyumak ve öne eğilerek dikiş hattını germeden yürümek gerekir. Bu durum bir müddet bel ağrısına neden olabilir. Ameliyattan 2 gün sonra duş almaya başlayabilirsiniz ancak suyun ılık olmasına dikkat etmelisiniz. Özellikle ameliyat sonrası 2-3 hafta ağır yük kaldırmamanız ve karına gerginlik veren spor hareketlerine 6 haftadan önce başlamamanız gerekir.

AMELİYAT SONRASI KARŞILAŞILABİLECEK PROBLEMLER

Karın germe ameliyatı izli bir ameliyattır ve izin tamamen kaybolma ihtimali yoktur. Kesi bölgesinin uzunluğuna ve hastanın yağ oranına bağlı olarak dikiş hattında erken dönemde küçük açılmalar olabilir. Sezeryan ameliyatı sonrası oluşan derideki hissizlik durumu, bu ameliyat sonrasında da olur ve iyileşme süresi 6 aydan 1 yıla kadar devam eder. His kaybı yaygın olarak tüm karında görülebilir ve toparlama süreci kişiden kişiye değişir. Yaranın iyileşmesi ve kalan izlerin belirginliği hastadan hastaya değişkendir. Kesinin yan kolları hızlı iyileşirken orta hat yani gerginliğin en fazla olduğu bölge daha uzun sürede toparlar ve bu bölgede izler daha belirgin kalabilir.