Karın Germe

KARIN GERME AMELİYATI

Karın Germe

Karın yapısındaki bozukluklar bir çok farklı nedene bağlı oluşabilmektedir. En sık neden hamilelik sonrası kilo kaybına bağlı düzensizlikler ve bazı bölgelerde aşırı yağ birikimi, hızlı ancak spor yapmadan zayıflamaya bağlı deride sarkmalar ve çatlaklar oluşması olarak sayılabilir.

Karın germe ameliyatında amaç elastikiyetini kaybetmiş ve sarkmış fazla deri dokusunun çıkartılması, zayıflamış karın kaslarının şekillendirilmesi ve bel bölgesinde kıvrımın oluşturulması olarak sayılabilir.

Karın germe izli bir ameliyattır. Bu yüzden kesi bölgesini mümkün olduğunca aşağı yerleştirerek izlerin çamaşır altında saklanabilmesini önemlidir. Zamanla izin daha şeffaf bir hale geleceğini de göreceksiniz. Başlar belirgin olsa da izin çamaşır bölgelerinde gizlenmesi temel alınır. Bu sayede sosyal hayatınızda ize bağlı herhangi bir sorun yaşamanız da mümkün değildir.

Cerrahi süreç

– Karın germe ameliyatı genel anestezi altında uygulanır.
– Ameliyat sonrası 5-10 gün arası hareketlerinize ve yatma pozisyonunuza dikkat etmeniz ve dikiş hattında gerginlik oluşturmamanız gerekir. Ayrıca ameliyat sonrası 2 hafta boyunca korse kullanmanız gerekir.
– İlk birkaç hafta karında şişlik ve batar tarzda ağrılar hissedebilirsiniz. Bunlar zamanla azalarak kaybolacaktır.
– Karın içi yağlanmalarda kas altındaki yağlanmaya müdahale yapılmamaktadır. Bu yüzden karın germe ya da yağ alma ( liposuction) ameliyatları zayıflama amaçlı uygulanmaz. Sadece vücuda şekil verme ameliyatlarıdır.
– Bu ameliyat izli bir ameliyat olup izin iyileşme süreci ortalama 1 seneyi bulur. İz, sezeryan seviyesinden başlar, izin uzunluğu kişinin belinin genişliğine göre değişir.

Ameliyat Öncesi

Ameliyat öncesi sağlık durumunuzla ilgili doktorunuzla muhakkak görüşün. Bunlar:

– Daha önce ameliyat oldunuz mu
– Düzenli kullandığınız bir ilacınız var mı (özellikle kan sulandırıcı ilaçlar)
– Sigara kullanımı
– Diyabet, kalp yada başka bir hastalığınız var mı ?

Özellikle sigara kullanan hastaların ameliyat öncesi en az 1 hafta önceden sigarayı bırakmaları gerekmektedir.

Karın Germe Ameliyatında Önemli Hususlar

Cerrahi karın germe ameliyatı öncesinden tüm tetkiklerin yerine getirilmesi önemlidir. Akabinde de spor ya da diyet programları dahilinde gitmeyen fazla yağların ortadan kaldırılması mümkün olmakta. Bunun için hamilelik sonrası kadınların daha fazla başvuruda bulunduklarını söylemek gereklidir. Nitekim doğum ameliyatının belirli bir sürenin geçmesi durumun karın germe müdahalelerin yer vermek daha doğrudur. Öyle ki kesilerin de iç çamaşırına yakın bölgelerden açılması söz konusudur. Cerrahi işlem adına hem vücudun hem de cildin hazır olması gerekir. Bunun için de doğum sonrası beklemeniz ve tam anlamıyla iyileşme gösterdikten sonra başvurmanız daha doğrudur.

Karın Operasyonları Sonrasında

Fazla yağlar ya da doğum sonrası karın germe ameliyatı akabinde istirahat etmeniz gerekir. Operasyonun arkasından en az 7 gün  dinlenmeniz faydalı olacaktır. Nitekim bu sürenin 10 güne kadar da çıkması mümkün olmakta. Kişilerin yapılarına göre iyileşme süreleri de farklılık gösterir. İyileşme sürecini doğru orantılı olarak hızlandıran faaliyetlerden bir tanesi de hafif yürüyüşlerdir. İstirahatların akabinde kısa yürüyüşlere yer vermeniz daha hızlı toparlanmanıza katkı sağlar. Böylece normal hayatınıza dönmeniz ve faaliyet göstermeniz de uzun sürmeyecektir.

Ameliyat Sonrası Karında Sonuçlar

Karın germe ameliyatlarının hemen arkasından istediğiniz şekli elde etmeniz mümkün değildir. Bunun için belirli bir sürenin geçmesi gerekir. Yağ aldırma işlemlerinin akabinde 6 aya kadar beklemeniz faydalı olacaktır. Öyle ki ameliyat sonucunda oluşan şişliklerin inmesi ve karnın istenilen şekli girmesi için 6 ay önemlidir. Bunun yanı sıra var olan izlerin de gözle görülmeyecek kadar şeffaf hale gelmesi de bir süre sonra oluşacaktır. Bunun için de 6 ile 12 ay bilgisini vermek gerekiyor. Sonuç olarak istediğiniz düz ve izsiz karın bölgesi için maksimum 12 ay yeterli olacaktır.

Bunların yanı sıra kadınların ameliyat sonrası hamilelik durumlarına yönelikte soruları mevcuttur. Öyle ki karın germe operasyonlarından sonra da doğum yapmanız mümkün olmakta. Ancak burada sürenin önemli olduğu açıktır. Hemen estetik cerrahi sonrası doğum dönemine girilmesi halinde;

  • Tıbbi olarak herhangi bir engel olmasa da karın bölgesinin istediğiniz şekle girmesi mümkün değildir.
  • Yeni doğum döneminden dolayı da deformasyon sorunları baş gösterecektir.
  • Tekrardan doğum dönemiyle gelen karın yağlanmalarından dolayı estetik cerrahiye başvurmanız gerekebilir.
  • İşlemlerin tekrarlanması da maddi olarak sorun yaşamanıza neden olabilir.

Tüm bu durumları göz önünde bulundurmanız halinde doğum evrelerine geçiş yapmak mantıklıdır. Genel anlamda da en az 1 yılın sonunda doğum dönemine geçmek daha doğrudur. Öyle ki estetik karın germe operasyonlarından da istenilen sonucun tam olarak 1 yıl sonunda alınması söz konusudur. En azından geçerli yara izlerinin son bulması durumunda yeniden doğum sürecine girmeniz mantıklı olacaktır.

Ameliyat Sonrası Dren Kullanımı

Karın gerdirme estetiği sırasında sıvı birikimlerinin önüne geçmek için dren kullanımlarına yer verilir. Ameliyat sonrasında da herhangi bir sorun yaşamamak ve daha rahat hareket etmek için dren önemlidir. Sonuç olarak biriken sıvının da dışarıya atılması engellenir. Kısa sürede takılan drenlerin uzmanlar tarafından çıkarılması önemlidir. Yani kişinin kendisi üzerinde yer alan drenlerle alakalı herhangi bir müdahalede bulunmaması gerekir. Bu işlemlerin akabinde de günlük yaşama dönmeniz mümkün olacaktır.

YURT DIŞINDAN GELECEK HASTALAR İÇİN:

– Yurt dışından gelecek hastaların her türlü ulaşım ve konaklama rezervasyonları tarafımızca yapılmaktadır. Ameliyat için gelen hastalar İstanbul’da hava alanında karşılanır ve ulaşımları sağlanır.

– Ameliyat sonrası 7-10 gün arası Türkiye’de kalmanız gerekir. bu sürecin ilk 2 günü hastanede takip edilirsiniz ve sonrasında otelinize transferiniz sağlanır.