Kepçe Kulak Estetiği

Kepçe kulak deformetesin de sorun, kulağın baş ile yaptığı açının normalden daha geniş olmasıdır. Kepçe kulak probleminde kulaklar normale oranla öne doğru daha açık dururlar. Bu durum ise hem bireylerin kulaklarının olduğundan büyük görünmesine hem de daha önde durmasına neden olur. Ancak bireylerde kepçe kulak sorunu olsa bile hastaların herhangi bir operasyon geçirmeden önce gelişimlerini tamamlamış olmaları gerekmektedir. Henüz gelişimini tamamlamamış bireylerde, kepçe kulak estetiği operasyonu gerçekleştirilmesi, büyüme sonrasında kulakların daha farklı bir görünüme sahip olmasına neden olabilmektedir.

Kimlere Uygulanabilir?

Kepçe kulak estetiği, kulak kıkırdağı gelişimini tamamlama süreci olan 6 yaş sonrası uygulanmaya başlanabilir. 6 yaşından önce bireylere kulak estetiği uygulanması ve kepçe kulak sorununun giderilmeye çalışılması daha büyük problemlerin oluşmasına neden olabilmektedir. Gelişimini ve kulak büyümesini tam olarak tamamlamayan çocuklarda, cerrahi bir müdahale gerçekleştirilmesi ileri ki yaşlarda sorunların ortaya çıkmasına neden olabilmektedir. Kepçe kulak operasyonundan önce iyi bir doktor tarafından detaylı bir muayene sağlanması da önemlidir.

Özellikle çocuklarda kulak kıkırdağı daha yumuşak kıvamlı olduğu için sonuçlar daha başarılıdır. Bu nedenle kulak gelişimini tamamlayan çocuklarda, eğer kepçe kulak sorunu varsa operasyonun gerçekleştirilmesi daha iyi sonuçlar alınması adına önem taşımaktadır. Erişkin yaşlarda ise uygun teknik kullanımıyla başarılı sonuç alma oranı da gayet yüksektir. Kepçe kulak ameliyatı hakkında bilgi sahibi olmayan hastalara, operasyona başlamadan önce gerekli bilgilendirmeler yapılmaktadır.

Kulak arkasından uygulanan kesiyle kıkırdaklara istenilen şekil verilmektedir. Kıkırdağa şekil verilmeksizin iple askı tekniklerinde kıkırdak kıvrımları yumuşatılmadığı için elde edilen sonuçların yeterli olmadığı düşüncesindeyim.

Ameliyat Süreci Ve Yöntem

Kepçe kulak estetiği ameliyatı lokal anestezi altında ortalama 1 saat kadar sürer. Genel anestezinin uygulanmadığı operasyon sırasında, bireylerin direnç gücüne göre genellikle anestezinin dozu arttırılabilmektedir. İple ya da kulağın arkasına kesikler açılarak gerçekleştirilen ameliyat sırasında bireylerin kulak derileri kaldırılmakta ve kıkırdak dokunun daha estetik bir hale gelmesi adına müdahaleler gerçekleştirilmektedir. Operasyondan önce bireylerin kulak yapılarının nasıl olacağı hakkında gerekli bilgilendirmeler sağlanmaktadır. Hastaların istekleri doğrultusunda ameliyat boyunca kulak en iyi görünümüne kavuşturulmaya çalışılmaktadır.

Ameliyat sonrası 3 gün kulak sargısı uygulanır. Bandaj çıkarıldıktan sonra 1 hafta bandana kullanılır. Bölgenin mikrop kapmaması ve kısa süre de iyileşmesi adına bandana kullanımı önemlidir. Kepçe kulak estetiği nasıl yapılır diye merak eden bireyler adına doktor, gerekli açıklamaları sağlamaktadır. Hastanın memnun bir şekilde ayrılması adına en yüksek teknikler kullanılarak müdahale sağlanmaktadır.

İyileşme Süreci Ve Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kepçe kulak estetiği sonrasında, 2-3 hafta kulak şiş ve mor görünümde olabilir. Şişlik ya da morluk süreci içerisinde hastanın daha dikkatli olması, dokuların kendilerini yenilemesi adına önem taşımaktadır.  Bu sürecin tamamlanmasıyla kulak istenilen şekli alacaktır. Kulakta hassasiyet, kıkırdak hassasiyetine bağlı olup kimi hastalarda 1 ay içerisinde azalarak kaybolurken bazı hastalarda daha uzun sürebilir.

Kepçe kulak estetiği ne zaman iyileşir  diye merak eden bireyler adına, iyileşme sürecinin hastalara göre farklılık gösterdiğini söylemek de fayda bulunmaktadır. Morlukların ve şişliğin kısa süre de düzelmesi, kulağın iyileştiği anlamına gelmemektedir. Bireylerin operasyondan sonra en az 6 ay boyunca dikkatli davranmaları, herhangi bir problem yaşanmaması adına önem taşımaktadır.

En iyi kepçe kulak estetiği noktasında araştırmalar yapan bireyler adına, Evren Helvacı’nın alanında uzman doktorlardan bir tanesi olduğunu söylemek doğru olacaktır. Daha sonrasında kötü bir görüntünün oluşmaması adına uzman bir doktor ile çalışmak önemlidir.

*YURT DIŞINDAN GELECEK HASTALARIMIZIN 5 GECE TÜRKİYE’DE KALMASI GEREKİR.