LIPOSUCTION (Yağ Alma)

Liposuction (Yağ alma) popüler bir yağ aldırma işlemidir. Özellikle basen, karın, bacak, kalça, bel çevresi gibi bölgelerde biriken ve verilemeyen yağların çekilmesi için uygulanan vücut şekillendirme yöntemidir. Liposuction (yağ alma) işlemi kavitasyon olarak da ifade edilir. Başlarda alternatif olarak ortaya çıkan yöntemin daha sonrasında bir hayli ilgi gördüğünü de belirtmek gerekiyor. Bölgesel olmasının yanı sıra vücut genelinde de şekillendirme açısından bu yönteme başvuruluyor.

Liposuction Kimler Yaptırabilir?

Hem kadınlarda hem erkeklerde uygulanabilir. Kilo verme amacıyla uygulanan bir ameliyat değildir. İnatçı yağlara yönelik Liposuction (yağ alma) yöntemine başvulduğunu baştan söylemek gereklidir. Öyle ki bölge inceltme açısından da faydalı yöntemlerin başında gelir. Fazla kilo alımlarında yağ hücrelerinin sınırsız yağ biriktirme özelliklerinden dolayı eski hale dönebilir. 18 yaşından itibaren 60’lı yaşlara kadar liposuction yaptırabilir. Liposuction (yağ alma) zayıflama yöntemi adına herhangi bir sağlık sorununa sahip olmayan herkes başvuruda bulunabilmekte. Hamile ya da emzirme dönemlerinde olmayan kadınların bu anlamda yönteme geçiş yapmalarına izin verilir. Riskli olan kişiler ise;

  • Şeker hastalığına sahip olan kişilerin değerleri göz önünde bulundurulur.
  • Hem kalp hem de akciğer sorunu yaşayanların da riskli olduğunu belirtmek gerekiyor.
  • Yakın tarihte Liposuction (yağ alma) yöntemine yer verilecek alanlara yönelik ameliyat olanların da dikkatli olması gerekir.

Liposuction Aşamaları Nelerdir?

Operasyon adına lokal anesteziye yer verilir. Sonuç olarak kısa sürede tamamlanan yöntem sayesinde fazla yağların atılması mümkün olabilmekte. Üstelik iyileşme süresi kısa olan ameliyat türleri arasında da yerini alıyor. Liposuction işlemi yapılacak bölgede izleri gizlemek için kıvrımlı bölgelere 1-2 milimetrelik kesilerden uygulanır. Fazla olan yağ hücreleri eritilerek ince kanüller veya enjektörle vakumlanarak dışarı çıkarılır. Uygulanan alanlara korse giydirilir. Hem vücudun şekil olması hem de sıkılaşması açısından korse bir hayli önem taşır. Hasta ameliyat sonrası aynı gün taburcu olabilir. Şişliklerin inmesi 3-4 hafta sürer, tamamen geçmesi 4-6 ayı bulabilir. Bu süreçte özellikle de spor aktivitelerinin ağır olmamasına dikkat etmeli ve başlarda yürüyüşlere yer vermelisiniz.

Liposuction Uygulanan Bölgeler Hangileri?

Liposuction yağ alma ameliyatı pek çok bölgeye yönelik yapılır. Öyle ki baştan da söylediğimiz gibi başta bel, karın, kalça ön plandadır. Bunların yanı sıra vücutta atılmayan yağların olduğu bölgeleri de özel olarak ifade ederek sonuç alacaksınız. Çene altı ya da bel üstü de bu anlamda sonuç alınan bölgelerdir. Üst kollar ya da diz içlerine yönelikte şikayetlerinizi bildirmeniz gereklidir. Sırt ile bacak altının da Liposuction (yağ alma) işlemlerine yönelik temel alınması söz konusudur. Spor sonucunda yeteri kadar kasların ortaya çıkmaması halinde ise bu yönteme yer verilir. Hem kadın hem de erkeklerin definasyonu maksimum seviyede tutmak adına da vücut şekillendirme yöntemlerine başvurduğu biliniyor.

Liposuction Yağ Aldırma Yöntemidir

Genel anlamda kilo vermeye yönelik yöntemler arasında gösterilse de Liposuction bu işleve sahip değildir. Öyle ki bölgesel ya da vücut geneline bağlı yağ tabaklarının atılması temel alınıyor. Fazla yağlanmalara yönelik yapılan bu müdahale sayesinde daha sağlıklı bireyler olmanız temel alınıyor. Yöntem kapsamında 4 litreye kadar yağ alımlarının yapılması mümkün olacaktır. Bölgeye göre de yağ alım oranlarında değişimlerin meydana geldiğini söylemek gereklidir. Hem kadınlar hem de erkeklere uygun olan yöntem çerçevesinde herhangi bir izin kalmaması sağlanır. Bunun için baştan da belirttiğimiz gibi 1-2 mm kadar kesilere yer verilir. Derinliklerinin çok fazla olmaması da kesilerden dolayı izlerin kalmasını engeller. Kapatılmasına yönelikte aynı titiz çalışmalara yer veriliyor. Bunun için herhangi bir iz sorunu yaşamanız mümkün değildir.

Liposuction Sonrasında Yağlanmaları Önlemek İçin

Liposuction sonrasında proteinlere yer vermeniz önemlidir. Beslenme, dinlenme ve egzersizler üzerinden vücudun koruma altında tutulması mümkün olabilmekte. Operasyonların arkasından kendini çok yormadan hafif yürüyüşlere yer vermeniz risk yaratmıyor. Ancak ağır sporların bu tarz müdahaleler sonucunda riskli durumlara meydana verdiği açıktır. Bunun için mutlaka operasyonların akabinde en azında 6 haftaya kadar ağırlıklardan uzak durmak faydalı olacaktır. Özellikle de erkeklerin bu anlamda dikkatli olmaları gerekiyor. Erkeklere özel olarak da jinekomasti ile lazer Liposuction üzerinden yağların emilmesi ve atılması söz konusudur.

*YURT DIŞINDAN GELECEK HASTALARIMIZIN EN AZ 5 GECE TÜRKİYE’DE KALMASI GEREKİR.