Liposuction Yöntemleri Nelerdir?

Liposuction Yöntemleri Nelerdir?

Son dönemlerde farklı teknolojiler ile gelişen estetik cerrahi operasyonlarında en çok tercih edilen yöntemlerden birini de yağ aldırma operasyonları oluşturmaktadır. Farklı teknikler ile yapılan bu estetik müdahaleler artık oldukça kolay bir şekilde yapılmaktadır.

Kadınların, karın germe, meme büyültme gibi operasyonlarından sonra en çok merak ettikleri yöntem aynı zamanda erkekler tarafından da oldukça tercih edilmektedir.

Liposuction Nedir?

Bölgesel olarak fazla olan yağ oranlarının alınmasını içeren yöntem aynı zamanda vücut şekillendirme yöntemi olarak da kullanılmaktadır. Yöntem ilk çıktığında acılı operasyon süreçleri ve uzun iyileşme dönemleri olurken, yeni kullanılan metodlar sayesinde yağ aldırma operasyonları artık göğüs büyültme operasyonları kadar kolay bir şekilde yapılmaktadır.

Daha çok vücudun belirli bölgelerinde oluşan yağlanmalar için yapılan müdahalelerdir. Bir zayıflama yöntemi olarak kullanılmaması, daha çok uzun diyetler sonucunda ve sporla erimeyen kalıcı yağ tabakalarına uygulanması gerekmektedir.

En çok Kullanılan Bölgeler: Kadınların olduğu kadar erkeklerinde oldukça talep gösterdiği bu yöntemde daha çok;

 • Bel bölgesi
 • Karın
 • Basen ve kalça bölgesi gibi

Yağlanmalara karşı operasyonlar yapılmaktadır.

Bunların dışında daha çok yaşa bağlı olarak gerçekleşen sarkmalarda da kullanılmaktadır. Bu bölgeler içinde ise;

 • Boynun alt bölgeleri
 • Çene sarkmaları
 • İç bacak sarkmaları
 • Kol altı bölgesi gibi

Bölgelere uygulanmaktadır.

Daha çok yaşla birlikte oluşan sarkmalar aynı zamanda;

 • Hızlı kilo alıp verme
 • Hamilelik dönemleri sonrası
 • Ağır sporlar yaptıktan sonra bırakma gibi

Dönemlerde oluşabilmektedir.

Nasıl Uygulanır?

Farklı tekniklere bağlı olarak kullanılan yöntemler bulunmaktadır. Bunlar;

Liposuction yöntemi: Cerrahi müdahalenin uygulandığı ve genel anestezi yönteminin kullanıldığı, iz bırakan operasyonlardandır. Genel olarak deri altındaki tabakadan yağ enjekte edilmesi yöntemi ile uygulanır. İyileşme süreçleri farklılık göstermekle birlikte genel olarak 6 haftaya varan süreçlerde iyileşme görünür. Operasyon sonrasında ise şişlik, morarma, ağrı gibi belirtiler oluşabilmektedir.

Vaser Liposuction: deri altındaki yağ tabakasının ses dalgaları ile eritilmesi yöntemidir. Deri altındaki yağ tabakaları sıvı hale gelerek enjeksiyon yöntemi ile çekilmektedir. Oldukça kolay olan operasyon sonrasında ise morluk, şişme gibi tepkiler oldukça seyrek görülmektedir. İz bırakma gibi bir sorunun yaşanmadığı  yöntem, göğüs büyültme operasyonları kadar hafif bir iyileşme sürecini içermektedir.

Operasyonlar Sonrası Farklılıklar

Her iki yöntemin de kendilerine göre avantajları olsa da, vaser liposuction yöntemi oldukça kısa süreli ve ağrısız iyileşme süreci ile en çok tercih edilen yöntemdir. Aynı zamanda;

 • Operasyon sonrası iz bırakmaması
 • Yağ alınan bölgede yapısal bir bozukluk oluşmaması,
 • Uygulanan bölgede düz ve gergin bir görünüm olması gibi

Özellikleri de tercih edilebilirliğini arttırmaktadır.

Meme büyültme operasyonlarından sonra kadınların en çok merak ettiği yağ aldırma yöntemi, son dönemlerdeki gelişmeler sayesinde oldukça kolay bir estetik müdahale haline gelmiştir.