Meme Büyütme

Meme büyütme en sık yapılan kozmetik cerrahilerin başında gelir. Meme şekil ve hacim bozukluklarında, meme boyut küçüklüğünde, iki memenin simetri bozukluklarının giderilmesinde başvurulabilecek bir yöntemdir. Ayrıca meme kanser cerrahi sonrası yeniden meme oluşturma ya da diğer meme ile simetri sağlamasında da sıklıkla kullanılan bir yöntemdir. Belirtilen durumlara ek olarak meme büyütme işlemleri, küçük göğüslü kadınlarında tercih ettikleri estetik müdahaleler arasında yer almaktadır. Göğüslerinin daha büyük olmasından memnun olan bireylerin bu sayede ruhsal olarak kendilerini daha iyi hissetmelerine yardımcı olunmaktadır.

Kimlere Uygulanabilir?

Meme büyütme işlemini genel olarak, fiziksel gelişimlerini tamamlayan bireylerin uygulatması gerekmektedir. Estetik bir müdahale olarak da bilinen ameliyatlar sırasında, henüz vücut gelişimlerini tamamlayan kadınların meme büyütme operasyonu geçirmeleri, daha sonrasında memelerinde şekil bozukluklarının meydana gelmesine neden olabilmektedir. Böyle bir olumsuz ile karşılaşılmaması için bireylerin 18 yaşından hatta, 20 yaşından önce meme büyütme operasyonu gerçekleştirmeleri faydalı olacaktır. Fiziksel gelişimlerini tamamlayan bireylerde, memelerin tam şeklini almasından sonra gerçekleştirilen cerrahi müdahaleler, daha başarılı sonuçların ortaya çıkmasını desteklemektedir. Belirtilen durumlara ek olarak meme büyütme ameliyatı, ani bir meme kanseri problemi geçiren bireylere de, göğüslerinin şekillerinin düzelmesi adına uygulanabilmektedir. Bu tarz bir müdahale ile aynı zamanda kadınların psikolojik açıdan rahatlamaları desteklenmektedir. Başarılı bir sonuç vermesi adına ise meme büyütme işleminden önce, bireylerin derinlemesine bir muayene sürecinden geçmeleri faydalarına olacaktır.

Meme Protezleri

Meme büyütme ameliyatlarında kullanılan birbirinden farklı protezler ve silikon maddeler yer almaktadır.  Protezler genel olarak yuvarlak ve damla olarak iki çeşitmiş gibi görünse de projeksiyon; çap, genişlik gibi ölçümlerle aslında yüzlerce çeşittir. Bu noktada bireylerin isteklerine göre en yaygın protezler arasında ise damla protez ve yuvarlak protez bilinmektedir.

Damla protez’de dolgunluk aşağı kısımdadır. Yandan bakıldığı zaman tam bir gözyaşı şeklindedir ve ameliyat sonrası ödemler indiğinde memede oldukça doğal bir görüntü oluşur. Göğüslerini büyütmek isteyen ancak aynı zamanda da doğal bir görünüme kavuşmak isteyen kadınlar genellikle bu tür protezleri tercih etmektedirler. Böylelikleri meme görüntüleri doğal ancak özenilmiş bir hale kavuşmaktadır.

Yuvarlak protezde ise dolgunluk altta olduğu kadar üst kısımda da mevcuttur. Eğer dekolte giysilerden hoşlanıyorsanız, yuvarlak protezin vereceği dolgunluk üst dekolte kısmında daha görünür olacaktır. Genel olarak büyük ve dikkat çekici göğüslerden hoşlanan bireyler bu protezi tercih edebilmektedirler. Yapılı duran ve estetik bir müdahalenin olduğunu fark ettiren yuvarlak protezler, dikkat çekmeyi seven kadınlar adına son derece uygundur.

Meme büyütme ameliyatı gerçekleştirilmeden önce ise hastanın vücut yapısı, kilosu, boyu, beden postürü ve göğüs kafesi göz önüne alınarak bir değerlendirme yapılır. Çıkan sonuçlar doğrultusunda ise bireylerin sağlık durumlarına en uygun ölçütlerde, meme büyütme operasyonu gerçekleştirilmektedir.

Ameliyat Süreci

Meme büyütme ameliyatı genel anestezi altında gerçekleşir. Bireylerin isteklerine göre lokal anestezi de kullanılabilmektedir. Ancak bu durum acı eşiği yüksek olan hastalar tarafından tercih edilmektedir. Ameliyat sırasında ise, implant yerleştirmek için giriş deliği olarak meme oluğu yada meme koyu alanının (areola) alt yarım dairesi seçilir. Yaklaşık ameliyat süresi 1-1,5 saattir. Uygulanan işleme ve operasyonun ciddiyetine göre belirtilen süre daha da artabilmektedir. Göğüs uçlarından açılmasından sonra ise Meme protezleri, meme dokusunun altına göğüs kas (pektoral kas) altına ya da dual plan denilen her iki plana yerleştirilir. Kesi yeri seçimi, yerleştirilecek protez özellikleri, yerleştireceği olan kişinin meme ve beden özelliklerine göre belirlenir. Bu noktada operasyon öncesinde hastanın istekleri de dikkate alınmaktadır. Ancak meme büyütme ameliyatı sonrası herhangi bir sorun çıkmaması adına bireylerin fiziksel özelliklerine göre en uygun protezler kullanılmaktadır. Bazı durumlarda daha yüksek meme boyutu isteyen hastaların, talepleri sağlık sorunu oluşabileceği nedeniyle kabul edilmemektedir.

Göğüs büyütme operasyonu hamile kalmakta ve süt vermekte hiçbir sakınca yoktur. Bebek sahibi olmak isteyen bireyler de istedikleri zaman meme büyütme ameliyatı geçirebilmektedirler. Meme içerisindeki yararlı dokulara ve süt kanallarına zarar vermeden büyütme operasyonu uygulanmaktadır.

İyileşme Süreci Ve Bakım

Meme büyütme ameliyatından sonra, başarılı sonuçların çıkması adına bakım süreçleri de çok fazla önem taşımaktadır. Kesik izlerinin bulunduğu operasyon sonrasında kadınların, yüz üstü yatmamaya, ani hareket yapmamaya ve darbelerden kaçınmaya özen göstermeleri gerekmektedir. Özellikle ameliyat sonrasındaki 15 günlük süreç içerisinde pansumanların ve bakımların da sorunsuz bir şekilde tamamlanması, bireylerin kısa süre de meme dokularının iyileşmesine yardımcı olmaktadır.

Genel olarak bireylerin meme büyütme sonrası masaj uygulamalarına da özen göstermeleri gerekmektedir. Göğüslerin içerisinde enjekte edilen fazla yağ dokusu, belirli bir zaman sonrasında tüm memeye karışmakta ve doğal bir görünüm sağlamaktadır. Ameliyat süreci sonrasında, memenin iyileşmeye başlaması ile birlikte bireylerin hafif masaj yapmaları da belirtilen dokunun ya da protezin, göğüs içerisinde daha kolay bir şekilde tutunmasına yardımcı olmaktadır. Bu noktada sert değil de yumuşak ve düzenli masaj uygulamaları daha önemlidir.

*YURT DIŞINDAN GELECEK HASTALARIMIZIN EN AZ 5 GECE TÜRKİYE’DE KALMASI GEREKİR.