MEME DİKLEŞTİRME

meme dikleştirme ameliyatı

Kadınlarda meme sarkması, yaşlanma, yer çekimi, hızlı kilo kayıpları, hamilelik ve emzirme gibi çok farklı durumlardan etkilenir. Belirtilen durumların yanında hızlı kilo alıp verme ve yaşlılık da meme sarkmasına neden olan sebepler arasında yer almaktadır. Mastopeksi ameliyatı ile meme başı ve meme dokusu bir arada dikleştirilirken fazla deri çıkartılarak memeye tekrar şekil verilir. Bu sayede  göğüsler daha dik bir görüntüye kavuşturularak, fazla yağ dokusundan memeler arındırılır.
Meme dikleştirme ameliyatı izli bir ameliyattır. Uygulanan farklı cerrahi teknikler olmakla birlikte amaç estetik olarak daha güzel görünen göğüslere kavuşmak olduğu için izler mümkün olduğunca sınırlandırılır.  Özellikle uygulanan işlem sonrasında bireylerin göğüslerinde iz kalmaması adına estetik dikiş yöntemleri kullanılır.  Sıklıkla kullandığım teknik ise ‘vertikal skar’ yani ‘lolipop tekniği’dir.

Cerrahi süreç

Meme Dikleştirme Ameliyatı sonrası sıklıkla hastane yatış gerektirmez ve aynı gün içinde taburcu edilirsiniz. Her ne kadar basit bir operasyon gibi gözükse de hastaların sağlık durumlarında bir problem meydana gelmesi halinde, yatış süresi uzatılabilir. Sağlıklı bir şekilde taburcu olan bireylerin ise,  3. Günde ilk pansumanınız yapılır ve sargılar çıkarılır. Yara yerinin iyileşmesi ortalama 10-15 gün devam eder. Memenin eski kıvamını alması ve şeklin oturması ortalama 3 ay devam eder. Ancak sizin fark etmediğiniz iyileşme süreci 1 seneyi bulur. Belirtilen süreç içerisinde ise dikkatli davranmanız son derece önem taşır. Meme dikleştirme ameliyatlarından sonra dokuların yenilenme sürecinde dikkatli olmamanız durumunda ise iyileşme süreci 1 seneyi de geçebilmektedir.

Meme Dikleştirme Ameliyatı

Bu formun hazırlanmasının amacı size ameliyat öncesi meme dikleştirme ile ilgili genel bilgi vermek ve ameliyata hazırlamaktır. Meme dikleştirme ameliyatı sürecinde bilgilendirilen bireylerin, sonuçtan daha memnun oldukları gözlemlenmektedir. Buna bağlı olarak,  Mastopeksi (meme dikleştirme) ameliyatı, tek başına ya da implant yerleştirilmesi ile birlikte uygulanabilir. Memeye implant uygulamaları meme büyüklüğünü artırmakla birlikte üst kısımda dolgunluk da sağlar. Bu durum ise büyük göğüslerden hoşlanan bireyler adına avantaj olarak nitelendirilebilir.

Meme dikleştirme ameliyatı hastanın sarkık olan meme yapısının toparlanmasında yardımcı olurken üst memede dolgunluk için protez kullanılması gerekmektedir. Dikleştirme işlemleri sırasında protez kullanmak istemeyen bireylerin bir süre sonrasında memelerinde tekrar deformasyon meydana gelebilmektedir.

meme dikleştirme ameliyatı 2

Ameliyat sonrası karşılaşılabilecek sorunlar

İzler

Her cerrahi tekniğin kendine has izleri bulunmaktadır. Meme dikleştirme ameliyatında, İzlerin iyileşme süreci tamamen hastanın cilt yapısına ve genetik yatkınlığına bağlıdır. İzler, kimi hastalarda 6 ay içinde belirgin olarak azalırken kimilerinde 2 sene hatta daha uzun sürelerde iyileşme devam eder. Bunun yanı sıra bazı hastalarda yara yerlerinde kabarmalar ve koyu lekelerin oluşumu görülebilir. Bunlar cerrahi ile düzeltilemeyecek durumlardır ve tekniğe bağlı değildir. Böyle problem yaşayan bireylerin, sorunları kendi cilt tiplerinden ve doku hassasiyetlerinden kaynaklanmaktadır. Uyguladığım vertikal teknik ile alt yatay iz minimal tutulduğunda ya da hiç uygulanmadığında, özellikle koltuk altındaki potluklar ya da bu bölgedeki belirgin izler önlenebilmektedir.

Duyulanım (Hissiyet)

Ameliyat sonrası meme başı ve hatta meme derisinde his kaybı ya da azalması olabilir. Sıklıkla hastaların %90’ında ilk 6 ay – 1 sene süresinde duyulanım düzelmekle birlikte kimi hastalarda meme başı duyulanımı tamamen ya da kısmi olarak kaybolabilmektedir. Bunun önceden tahmin imkanı yoktur. Duyu kaybı bireylerin yapısal özelliklerine göre değişiklik gösterebilmektedir. Hastanın bunu bilerek meme dikleştirme operasyonu gerçekleştirmesi gerekmektedir.

Ameliyat sonrası duyulanımın tekrar başladığı dönemde özellikle meme başında daha belirgin olarak aşırı hassasiyet, deride yanmalar, batar tarzda ya da ani giren ağrılar görülebilir. Bu şikayetler zamanla düzelmekte; iyileşme süreci 1 sene hatta daha fazla sürebilmektedir. Şikayetlerin düzelmemesi durumunda ise bir uzmandan yardım almak ya da doktor kontrolü sağlamak önem taşımaktadır.

Emzirme

Ameliyat sonrası meme dokusunda hasara bağlı emzirmeyle ilgili problemler yaşanabilir. Meme başı altında meme dokusu bırakılsa dahi bu yeterli olmayabilir. Bunun önceden tespiti mümkün değildir. Hamile kadınların ya da yeni doğum yapmış bireylerin, belirtilen riski göze almamaları durumunda, operasyonu gerçekleştirmemeleri yararlarına olabilmektedir. Emzirme sorunları beraberinde bebeğin sağlığını da tehdit edebilmektedir.
Meme Dikleştirme Ameliyatıyla İlgili Önemli Noktalar

Şekil ve Büyüklük

Sütyen taktığınızda meme büyüklüğü sizin için uygunsa sadece mastopeksi (meme dikleştirme) yeterli bir ameliyat olacaktır. Dikleştirmenin yanı sıra göğüsleri büyütmek için meme protezi kullanılabilir. Belirtilen durumu ise büyük göğüslerden hoşlanan bireyler tercih edebilmektedir. Dikleştirme ile birlikte büyütme işlemi zorunlu değildir.
Ameliyat sırasında kullanılan protez büyüklüğü de bizim için önemlidir. Özellikle meme derisi gevşek olduğu için dikleştirme ameliyatı yaptığım hastalarda fazla büyük protez kullanımı deriye ek bir ağırlık verecek ve bu da zamanla protezin alt kısma doğru yer değiştirmesine neden olabilecektir. Meme dikleştirme ile birlikte büyük göğüs görünümü isteyen bireylerin bu duruma dikkat etmeleri daha sonrasında ağırlık hissi oluşmaması adına önem taşımaktadır.
Her kadında meme dokusunun göğüs kafesine oturduğu belli bir şekil vardır. Bu kiminde daha aşağıda kiminde ise yukarıdadır. Ameliyat sırasında bu yerleşimin değiştirme imkanı bulunmamakta ve ameliyatın sonucu, sizin beden yapınıza göre değişmektedir. Meme dikleştirme işlemi sonucunda, görüntünün istediği gibi olmadığını savunan bireylerin, beden yapısına göre sonucu değerlendirmeleri kendi yararlarına olmaktadır.

Meme Kanseri

En sık karşılaştığım sorulardan birisi meme ameliyatının kanser riskini artırıp arttırmadığıdır. Bununla ilgili yapılan çalışmalarda meme küçültme ameliyatının kanser riskini artırmadığı tespit edilmiştir. Aile öyküsü kanser oluşumunda etkili olsa da tek neden değildir. Bu sebeple meme dikleştirme operasyonu gerçekleştirecek olan bireylerde, herhangi bir sağlık problemi oluşma riski bulunmamaktadır.
yine de tüm ihtimallere karşı, kontrol sağlanması adına, ameliyat öncesi 40 yaş üzeri her hastadan mammografi ve 40 yaşın altındaki hastalardan meme ultrasonu yaptırmalarını isterim. Bu tetkikler, ameliyat öncesinde meme dokunuzda riskli bir kitlenin olup olmadığını gösterir. Riskli bir kitlenin bulunması durumunda ise estetik müdahale işlemi gerçekleştirilmeden önce hasta, gerekli uzman bir doktora yönlendirilir.

Ameliyat Öncesi Değerlendirme

YAŞ: Bu tip ameliyatlarda hastanın sağlık durumu iyiyse ve kronik ameliyata engel bir hastalığı yoksa yaşın önemi yoktur. 40 yaşın üstündeki bireylerde, gönül rahatlığı ile meme dikleştirme ameliyatı olabilmektedirler.
VÜCUT AĞIRLIĞI: Kilolu hastalarda ameliyat sırasında memeye istenilen şekli vermek daha zordur ve uzun dönemde şekille ilgili problem yaşanabilir. Ayrıca, yağ dokusundaki fazlalığa bağlı yara yerinde açılma ya da enfeksiyon riski daha fazladır. Bu nedenle kilo problemi bulunan bireylerin, belirtilen operasyonu gerçekleştirmeden önce kilo vermelerinde ya da durumu bilerek hareket etmelerinde fayda bulunmaktadır.
SİGARA: Sigara kullanımı yara yeri iyileşmesini bozabilen en önemli risk faktörlerinden biridir. Sigara içen hastalarda yaşanan mikro dolaşım problemlerine bağlı yara yerlerinde açılma ya da izlerin daha koyu iyileşmesi gibi sıkıntılar görülebilir. Bu nedenle hastalardan ameliyattan 2 hafta önce ve ameliyat sonrası 3 hafta kadar sigara kullanmamalarını isterim. Hastanın gerekli duruma uyum sağlamasına göre ise yarar izlerinin iyileşme süreçlerinin daha da hızlandığı görülmektedir.

Ameliyat Tekniği

Meme dikleştirme ameliyatında sıklıkla ‘vertikal skar ‘ tekniğini yani lolipop şeklinde iz bırakan tekniği kullanırım. Burada memenin alt kısmında kalan meme dokusunun bir bölümünü çıkartıp kalan dokuyu yeniden şekillendiriyorum. Ameliyat sonrası dikişler kapanırken dik kesinin alt kısmında bir miktar potluk oluşabilmekle birlikte bunlar bir kaç ay içinde kendiliğinden düzelmektedir. %5-10 oranında düzelmememe durumu olmakta ve bu hasta grubunda lokal anestezi altında en erken ilk ameliyattan 6 ay sonra bu potluklar düzeltilebilmektedir. Genel olarak potluk durumları ise kilolu ya da meme bölgelerinde sarkmanın yoğun olduğu hastalarda görülmektedir.

Ameliyat öncesi dikkat edilecek durumlar:

Doktorunuzla görüşürken, kullandığınız bütün ilaçları belirtin. Özellikle kan sulandırıcı aspirin ya da benzeri ilaçları kullanıyorsanız ameliyattan 10 gün önce bunların mutlaka doktor kontrolünde kesilmesi gerekir. Ameliyat sırasında, kanın kontrol altında tutulması adına belirtilen durum son derece önemlidir.  Zayıflama ya da doğal vitamin adı altında piyasada birçok herbal haplar bulunmakta olup içerikleri tam olarak bilinmemektedir. Bu hapların ya da çayların bazılarının kanamayı uzattığı bilinmekte olup bunların da ameliyattan 10 gün önce kesilmesi gerekir. Ameliyat öncesi değerlendirmede sistemik hastalığınızın bulunması durumunda buna yönelik ek tetkiklerin yapılması gerekebilir. Özellikle şeker ya da tansiyon rahatsızlığı gibi kalıcı hastalıkları bulunan bireylerde ise operasyon öncesinde ilaçların kullanımı ve doktora bildirilmiş olması da önem taşır.

Ameliyat Sonrası

Meme dikleştirme ameliyatı yoğun ağrıya neden olmaz. Eğer eş zamanlı olarak protez kullanılacaksa ilk birkaç gün kol hareketleriyle birlikte meme dokunuzda ağrılar olabilir. Ancak belirtilen ağrı hastayı yüksek miktarda rahatsız edecek seviyede değildir. Operasyon sonrasında ilk saatlerde şiddetli ağrının hissedilmesi durumlarında ise gerekli takviye ilaçlar ile ağrı seviyesi en düşüğe indirilmektedir.  Ameliyat sonrası 3 gün göğüs ön duvarınızı saran bandajınız olacak. Sonrasında bandajı çıkarıp yerine yarım atlet tarzı sporcu sütyeni kullanmaya başlayacaksınız. Bandajlar alındıktan sonra duş alabilirsiniz. Herhangi bir sorun oluşmaması adına duş ve diğer hareket sırasında da ani hareketler yapmaktan kaçının. Kolu çalıştıran egzersizlere ve yüzme hareketlerine 1. ay sonunda başlayabilirsiniz. 1 aydan sonra ise bireylerin istedikleri aktiviteye katılmaları ve rahatlıkla hareket etmeleri mümkün.  Ameliyat sırasında kullanılan dikişler eriyebilen dikişler olup alınmasına gerek yoktur. Nadiren deri üzerine birkaç dikiş atılabilir ve bu dikişler bir hafta içinde alınır. Bazen dikiş hattında ufak açılmalar olabilir. Bu bölgeler pansumanla ortalama bir iki hafta içinde iyileşir. Bu tip yaralarda tekrar dikiş atılma durumu söz konusu değildir. Yaranın tamamen açılması ve dikişlerin patlaması durumunda ise yeni bir operasyon gerekebilir. Böyle bir durumda, yaraya hemen müdahale edilmesi, daha fazla deformasyon oluşmaması adına önem taşır.  Meme ameliyatı sonrası bandajlarınız alındığında ilk başta göğüsleriniz şiş ve biçimsiz görünebilir. Meme altı dik kesi bölgesinde potluk ya da iki göğsünüz arasında asimetri fark edebilirsiniz. Bunlar normal sürece dahildir ve ortalama 1 ay içinde düzelir. Düzelmemesi durumunda, operasyon başarılı geçmemiş demektir. Hastaların psikolojik olarak sorun yaşamamaları adına yeniden müdahale edilmesi gerekebilir.

Ancak unutulmamalıdır ki, ameliyat öncesinde iki göğüs arasında asimetri varsa bu, ameliyat sonrası da devam edecektir. Insan vücudunun bir yarısı her zaman diğer tarafa göre farklıdır ve %100 simetrinin sağlanması söz konusu değildir. Bu nedenle göğüsler arasında tamamen aynı bir görünümün olmaması beklenmemelidir. Meme ameliyatı sonrası tam şeklin oturması, izlerin ve derideki his kayıplarının düzelmesi 6 ay ile 1 sene arasında sürebilir. Belirtilen süre tamamlanmadan önce bireylerin yeni bir operasyon geçirmemelerinde, meme dokularının iyileşmesi adına fayda vardır.

Ameliyat Sonrası Oluşabilecek Sorunlar

Erken dönem oluşabilecek sorunlar; yara yerinde ufak açılmalar, kanama, sıvı birikim ya da enfeksiyondur. Ameliyat sonrası kullanılan antibiyotikle enfeksiyon riski en aza indirilse de karşılaşılabilecek bir sorundur. Yine kanamaya bağlı, memede hafif ya da belirgin kan birikimleri görülebilir. Hafif derecede kanamalarda herhangi bir müdahaleye gerek yokken belirgin kanama durumlarında tekrar ameliyat gerekebilir.
Meme başının yerinde değişim yapılan küçültme ya da dikleştirme ameliyatlarında nadir olmakla birlikte bazen dolaşım problemi yaşanabilir. Kısmi meme başı ölümlerinde (nekroz) sıklıkla pansuman yeterlidir ve uzun dönemde bazen hiç iz bırakmazken bazen de hafif lekeler kalabilir. Tam meme başı kayıplarında ise yaranın yüzeysel ya da tam kat olması önemlidir. Yüzeysel yaralar kendiliğinden iyileşmekteyken tam kat meme başı kaybında yara iyileştikten sonra ek müdahaleler gerekebilir.

Sonuç

Ameliyat olsanız da olmasanız da meme yapınız;

– Yer çekiminden
– Hamilelikten
– Kilo değişikliklerinden
– Yaşa bağlı deri gevşemelerinden etkilenir.

Yapılan hiçbir cerrahi işlem kalıcı değildir. Vücut yapınız, genetik ve çevresel faktörler sonucu değişebilir.

Meme Dikleştirme Hakkında Önemli Uyarılar

Cerrah, hastanın deri ve doku kalitesini düzeltemez. Özellikle protez kullanımıyla deri, yer çekiminin de etkisiyle sarkacaktır. Ancak ameliyat daha dolgun bir meme yapısına kavuşmanızı sağlar. Hiçbir cerrahi teknik deri kalitesi ve meme dokusu uygun olmayan hastada uzun dönemde meme üst kısmında dolgunluk sağlayamaz.