MEME KÜÇÜLTME

Vücudun taşıyabileceğinden büyük memeler kadınlarda özellikle boyun ve sırt ağrılarına, omuzlarda çökme ve sütyen izlerine, meme altında terleme ve pişiklere bağlı enfeksiyonlara neden olmaktadır. Bu durum ise bir süre sonrasında bireylerin omur ve sırt dokularında rahatsızlıkların meydana gelmesine yol açabilmektedir. Aynı zamanda büyük memeler kadınların görsel olarak da rahatsız olmalarına sebep olabilmektedirler.

Meme Küçültme Ameliyatı Nedenleri ?

Meme küçültme (Redüksiyon mammoplastisi) sarkmış, şekli bozulmuş, aşırı fazla dokusu olan memenin küçültülerek yeniden şekil verme ameliyatıdır. Estetik bir işlem olarak da bilinen meme küçültme ameliyatında, meme içerisinde bulunan gereksiz yağ dokusu alınmaktadır.  Fazla meme dokusu kadınlarda sırt ve bel ağrısı, omuz bölgesinde çöküntü, meme altında terlemeye bağlı cilt hastalıklarına sebep olmaktadır. Meme altında oluşan alerjik rahatsızlıklar ve kaşıntı gibi problemler bu nedenle ortaya çıkmaktadır.  Aynı zamanda kadınların fiziksel aktivitelerinde de kısıtlık meydana getireceği için küçültme ameliyatı kişilerin özgüvenlerini yerine getirecek bir ameliyattır. Meme küçültme ameliyatı işlemleri her ne kadar estetik bir operasyon gibi gözükse de kadınlarda, belirtilen rahatsızlıkların çözümlenmesi adına gerekli uygulamalardan bir tanesi olarak bilinmektedir. Büyük meme aynı zamanda kadınların daha sonrasında, meme kanseri gibi tehlikeli rahatsızlıklara yakalanma ihtimallerini de ortaya çıkarmaktadır. Meme küçültme işlemi ile birlikte pek çok rahatsızlığı bulunan bireylerin, kendilerine olan güvenlerinin de gelmesi amaçlanmaktadır.

Meme Küçültme İşlemi Kimlere Uygulanır?

Meme ameliyatı için 18 yaşını beklemek gerekir. Vücut gelişimlerini tamamlayamayan bireylerin, 18 yaşından öncesinde meme küçültme ameliyatı geçirmeleri, daha sonrasında meme görüntüsünde bozuklukların meydana gelmesine neden olabilmektedir. Aynı zamanda gelişimlerini henüz tamamlamayan memelere, cerrahi müdahalede bulunulması, hormonların da kötü etkilenmesine neden olabilmektedir. Belirtilen sebepler dolayısıyla 18 yaşından, hatta 20 yaşından sonra, vücut gelişiminin tamamlanması ile birlikte ameliyat olunması daha sağlıklıdır.

Yaş dışında bir diğer önemli parametrede kişinin psikolojik gelişimidir. Çok büyük göğüslü genç kızlar ya da hiç göğsü olmayanlar bu durumu çoğu zaman psikolojik problem haline getirirler. Belirtilen problemlerin giderek çoğalması durumunda ise özellikle genç kızlarda, ruhsal bunalım gibi durumlar ortaya çıkabilmektedir. Bunun dışında çok büyük göğüslü kişilerde omurgada eğrilikler, sırt ağrıları, duruş bozuklukları, cilt enfeksiyonları, sütyen kesikleri, kollarda ağrı ve uyuşukluklar sıkça gözlenen problemlerdir. Hem ruh sağlığı hem de beden sağlığı açısından, gelişimlerini tamamlamış olan bireylere meme küçültme operasyonunun uygulanması faydalı olmaktadır. İsteğe bağlı bir işlem değil de zorunluluk bildiren meme küçültme ameliyatlarında ise her iki memenin de doğru şekilde eşitlenmesi önem taşımaktadır.

Ameliyat Süreci Ve Yöntem

Ameliyat genel anestezi altında uygulanır. Bireylerin isteklerine ve direnç güçlerine göre operasyon sırasında lokal anestezi yöntemi de tercih edilebilmektedir.

Ameliyat süresi ortalama 2-2,5 saattir. Yine aynı şekilde yapılacak işlemlere göre belirtilen süre daha kısa ya da daha fazla olabilmektedir. Operasyon sırasında, meme başı bulunduğu pozisyondan daha yukarıya kişinin beden özelliklerine göre olan seviyelere taşınır. Fazla olan meme dokusu ve cilt çıkartılır. Daha sonra memeye şekil verilip deri kapatılır. Meme başı korunur. Hassas bölgelerden bir tanesi olan ve süt kanallarının da olduğu meme başının özenle korunması, hastaların sağlıkları açısından önem taşır.

Memedeki ameliyat izleri, meme başının etrafında yuvarlak olarak, meme başından meme altı oluğa kadar dik şekilde ve meme altı oluğunda yatay bir şekilde oluşturulur. Bir süre sonrasında izlerin kaybolması ve bireylere rahatsızlık vermemesi adına ise estetik dikişi yöntemi kullanılır.

Meme içinde kan ve serum birikmemesi için dren denilen negatif basınç boruları yerleştirilir, pansuman ve özel sütyenlerle operasyon sonlandırılır. İyileşme sürecinin hızlanması adına özel sütyenlerin uzun bir süre daha kullanılması önem taşımaktadır.  Meme küçültme sonrası çıkarılan tüm parçalar patolojik incelemeye gönderilir. Bu durum meme içerisinde kanserli bir hücrenin olup olmadığının tespit edilmesi adına son derece önemlidir. Herhangi bir rahatsızlık saptanması durumunda ise gerekli müdahaleler gerçekleştirilmektedir.

Meme Küçültme İşlemi Sonrası Ve Bakım

Meme küçültme ameliyatı sonrasında, bireylerin düzenli olarak bakımlarının da sağlanması son derece önem taşımaktadır.  Ameliyat sonrası 1 gece hastanede kalınabilmektedir. Herhangi bir ekstra durum oluşması halinde, daha uzun süre hasta, hastane içerisinde gözetim altında tutulabilmektedir. Operasyon sonrasında drenleriniz 1.gün çekilir. Ameliyat sürecine bağlı olarak memelerde ağrı, şişlik ve morluklar oluşabilir. Şişlik ve morlukların kontrol altına alınması adına soğuk buz kompleksi uygulanabilmektedir. Bu durum meme içerisindeki kan akışının da düzenlenmesine yardımcı olmaktadır. Aynı zamanda ameliyat sonrasında düzenli kontrole gidilmesi de iyileşme sürecine katkı sağlamaktadır. Operasyonu takip eden 15 gün içerisinde bireylerin yüz üstü ya da göğüslerinin üzerine yatmalarına izin verilmemektedir. Gerekli pansumanların sağlanmasından sonra yatış rahatlığı sağlanabilmektedir. Ameliyattan, 1 hafta sonra işe geri dönebilirsiniz ancak ağır aktivitelerden 4-6 hafta uzak kalmak gerekmektedir. Meme küçültme ameliyatı yaptıranlar ise genel olarak sağlık problemlerinin düzeldiğini ve rahat bir şekilde hareket ettiklerini dile getirmektirler.