Memeye Yağ Uygulamaları

Kadınlar arasında oldukça yaygınlaşan meme büyütme uygulamalarında, farklı yöntemler oluşturulmaya devam etmektedir. Meme büyütme silikon protezle yapılabileceği gibi aynı zamanda yağ enjeksiyonu yöntemiyle de uygulanabilir. Ayrıca kişinin meme yapısına göre bu iki yöntemi bir arada kullanmakta mümkündür. Hem protez hem de yağ enjeksiyonu ile yapılan meme büyütme işlemine “kompozit meme büyütme” denilmektedir. Son yıllar içerisinde popüler hale gelen kompozit meme büyütme yöntemi ile daha kalıcı ve etkili sonuçlar almak mümkündür.
Yağ dokusu ise meme büyütme işlemlerinde son dönemde kullanımı artan iyi bir yumuşak doku dolgusudur. Yağ dokusu ile meme büyütme işlemlerinde genel olarak kişinin kendi yağı kullanılır. Yağ dokularının hangi vücut bölgesinden alınacağı karar verilir. Bu noktada bireylerin en çok yağ oranının fazla olduğu alanlardan doku alımı gerçekleştirilmektedir.  Memeye yağ uygulamaları işlemlerinde ise kişinin kendi yağ dokusu olmasından dolayı ucuz ve kolay elde edilebilir özelliklere sahip olup, hiçbir yan etkisi ve alerjik reaksiyonu bulunmaz.Yağlar normal liposuction tekniğinden farklı olacak şekilde daha yavaş elde edilir. Sonrasında elde edilen yağlar santrifüj edilerek işe yaramayan kısımları uzaklaştırılır, kök hücreden zengin yağ dokusu transfere hazır hale getirilir ve meme dokusu altına transfer edilir. Kök hücre yönünden oldukça zengin olan yağ hücreleri enjekte edildikleri bölgede onarım yapma ve hasarlı kısımlardaki dokunun yeniden eski halini almasını sağlamaktadır. Bu açıdan bakıldığında ise protez uygulamalarına göre yağ dokularını kullanmak, meme büyütme ameliyatlarında daha faydalı olarak nitelendirilebilmektedir.

Kimlere Uygulanabilir?

Memeye yağ uygulamaları genel olarak fiziksel gelişimlerini tamamlayan gençlere ve orta yağlı bireylere uygulanabilmektedir. Bu noktada hastanın fiziksel açıdan gelişimlerini tamamlamış olmaları önem taşımaktadır. En doğru sonuçların ortaya çıkması adına, bireylerin meme büyütme işlemlerinden önce, detaylı bir muayene sürecinden geçmeleri de faydalarına olmaktadır. Ergenlik dönemindeki bireylere ise meme gelişimlerinin devam ediyor olması nedeniyle yağ uygulamaları önerilmemektedir. Bu tür işlemler sonucunda bireylerin gelişimlerini tamamladıklarında meme dokularında hasarlar, kötü görüntü ya da sarkmalar meydana gelebilmektedir.

Ameliyat Süreci Ve İşlem

Memeye yağ enjeksiyonu genel anestezi altında yapılır. Her ne kadar basit gibi gözükse de uzun işlemler gerektiriyor olması nedeniyle lokal anestezi kullanılmaz. Ameliyat sonrasında göğüs bölgesinde ağrı olmaz, daha çok yağ alınan bölgelerde şişlik ve morluk olabilmektedir. Göğüs bölgesinde normal bir ödem olmakla birlikte 3 hafta içinde büyük ölçüde düzelecektir. Düzelmemesi durumunda, operasyonu gerçekleştiren doktorun müdahalesi gerekebilmektedir. Ameliyat süreci içerisinde herhangi bir olumsuzluk meydana gelmemesi adına bireylerin kan değerlerinin ve gerekli ölçümlerinin yapılması faydalı olacaktır. Memeye yağ uygulamaları nasıl yapılır diye merak eden bireyler adına, genel olarak şırınga ile enjekte yöntemi gerçekleştirildiğini söylemek gerekmektedir. Süreç hakkında hastaların doktorlarından daha detaylı bilgi almaları, işlemler sonucunda memnun olmaları adına önem taşımaktadır. Ameliyat sürecinin iyi geçmesi durumunda ise bireylerin meme görünümlerinde doğal bir büyüme görüntüsü elde edilmektedir. Bu durum ise operasyonun başarılı geçtiğini göstermektedir. Yaklaşık olarak en fazla 2-3 saat süren memeye yağ uygulaması operasyonlarında, bireylere yapılan işleme göre süre değişiklik gösterebilmektedir.

Operasyon Sonrası Bakım Ve İyileşme Süreci

Memeye yağ uygulamaları işlemleri sonrasında her ne kadar büyük rahatsızlıklar meydana gelmese de bireylerin dikkatli davranması önem taşımaktadır. Özellikle iyileşme sürecinde hastaların herhangi bir darbe ya da hasar almamaya önem göstermeleri gerekmektedir. Aynı şekilde yine ameliyat sonrasında morlukların ve şişliklerin geçmesi adına soğuk buz uygulamasının kullanılması faydalı olmaktadır. Ameliyattan sonra memelere darbe alınması, sarkıtılması ya da hızlı kilo kayıpları, yapılan işlemin başarılı sonuçlar vermesini engelleyecektir. Herhangi bir dikiş ya da yara izi olmaması nedeniyle hastalar adına kolay bir iyileşme süreci yaşanmaktadır. Yağ dokularının alındığı vücudunun diğer bölgesinin ise bakımının sağlanması, iyileşmenin  hızlanması  adına önem taşımaktadır.

Kalıcılığı Ne Kadar Devam Eder?

Memeye yağ uygulamaları ile birlikte enjekte edilen yağların kalıcılık süresi kişiden kişiye değişiklik gösterir. Bu bir tür greft işlemi olduğu için aktarılan hücrelerin bir kısmı aktarılan bölgede yaşamaya devam eder. Böylece yaklaşık %40-%50’si kalıcı olur. Yağ dokularının kalıcı olması adına, hastaların bölgeye iyi bakmaları faydalı olmaktadır. Vücutta yaşanan ani kilo değişimleri, darbeler ya da rahatsızlıklar, yağ dokularının hücrelere tutunmasını engelleyebilmektedir. Böyle bir durumun yaşanmaması halinde ise bireyler uzun süre yağ uygulamaları ile büyük göğüslere sahip olabilmektedirler. Genel olarak uzun süre etkili sonuçlar veren yağ uygulamaları sonrasında, bireylerin göğüslerinin küçülmesi durumunda, işlem tekrar gerektirebilir. Tekrarında ise kısa süre de bireylerin göğüsleri tekrar eski haline getirilebilmektedir. Göğüs büyütme işleminin daha etkili sonuçlar vermesi adına, herhangi bir sağlık problemi oluşmayan bireylerde, protez ile birlikte yağ uygulamalarının değerlendirilmesi başarılı sonuçlar verecektir. Genel olarak 1-3 sene arasında kalıcılık gösteren yağ uygulamaları, hastaların yapısal ve fiziksel özelliklerine göre de farklılık gösterebilmektedir.

Sağlık ve Güzellik kişinin en büyük hazinesidir.

*YURT DIŞINDAN GELECEK HASTALARIMIZIN ENAZ 5 GECE TÜRKİYE’DE KALMASI GEREKİR.