Mini Karın Germe

Mini karın germe nasıl yapılır sorularına karşılık başta tetkiklerin yapıldığı arkasından da estetik cerrahi kapsamında vücut şekillendirmelerine yer verildiğini belirtmek gerekir. Fazla cilt dokusuna bağlı olarak germe işlemlerinin yapılması için başta yağ alımına yer verilir. Mini karın germe göbek deliğinin yerini değiştirmeden fazla olan yağ dokusunun ve karın derisinin alınmasıdır. Alttaki kasların sıkılaştırılması ile düz bir karın elde edilir.

Mini Karın Germe Ameliyatı Aşamaları

Operasyon liposuction ile doğru orantılı olarak ele alınır. Bu anlamda da başta hem bel hem de karın bölgeleri üzerinden yağ aldırma işlemlerine yer verilir. İsteğe bağlı olarak elde edilen yağlar üzerinden enjeksiyonlara da başvurmanız mümkün olmakta. Kalça yağ enjeksiyonlarına yönelik vücutta ki fazla yağ dokusunun kullanımlarına yer verilir. Bu sayede kendine ait yağ dokularının daha hızlı tutunması da söz konusudur. İşlem aşamaları olarak;

 • Sezeryan kesiğine benzeyen çiziklerin yine iç çamaşırının altında yer alması söz konusudur.
 • Buradaki cildin göbek deliğine kadar kaldırılması ve gevşekliğin sağlanması söz konusudur.
 • Gevşeyen kasların da birbirine dikilmesi halinde sıkı bir görüntüye yer verilmiş olur.
 • Geriye kalan fazla derinin ise işlemlerin akabinde çıkarılması sağlanır.
 • Göbek deliğine bağlı olarak da olası gevşekliklerin yine kaslara üzerinden birbirine dikilerek son bulması mümkün.
 • Küçük kesiler üzerinden göbek alt ile üst bölgelerinin sıkı hale gelmesi temel alınır.
 • İzli bir ameliyattır ve izin tamamen kaybolma ihtimali yoktur.

Ameliyat Sonrası Belirtiler

Kesi bölgesinin uzunluğuna ve hastanın yağ oranına bağlı olarak dikiş hattında erken dönemde küçük açılmalar olabilir. Sezeryan ameliyatı sonrası oluşan derideki hissizlik durumu, bu ameliyat sonrasında da olur ve iyileşme süresi 6 aydan 1 yıla kadar devam eder. His kaybı yaygın olarak tüm karında görülebilir ve toparlama süreci kişiden kişiye değişir. Yaranın iyileşmesi ve kalan izlerin belirginliği hastadan hastaya değişkendir. Kesinin yan kolları hızlı iyileşirken orta hat yani gerginliğin en fazla olduğu bölge daha uzun sürede toparlar.

Ameliyat Öncesi Önemli Tedbirler

Genel anestezi altında uygulanır. Karın alt tarafında çamaşır içerisinde kalacak şekilde kısa bir kesi yapılır. Ameliyattan 2 hafta önce sigarayı bırakmalıdırlar. Aspirin ya da benzeri kan sulandırıcı ilaçların kullanımı ameliyattan 10 gün önce bırakılmalıdır. Doğal haplar ya da bitki çaylarının bir kısmı kanamaya meyil yapabilir. 1 hafta öncesinden kullanmayı bırakın. Sigara kullanımı mikro dolaşımı bozduğu için yara yerinde iyileşme problemleri yarada lekelenmelere neden olabilir. Ameliyattan 10 gün önce bırakmanız tavsiye edilir.

Mini Karın Germe Operasyonu Hakkına Merak Edilenler

Mini karın germe operasyonları özellikle de yeni anne olan kadınlar tarafınca ilgi gördüğü açıktır. Bu ilgiye bağlı olarak da belirli prosedürlere yer verilir. Öyle ki yeni operasyon geçiren annelerin hemen karın germe işlemlerine yer vermesi söz konusu değildir. Bunun yerine 1 yılın sonunda cerrahi müdahalelere başvurmak daha doğru olacaktır.  1 yılın sonunda mini karın germe ameliyatı yaptırmanın olumlu yanları ise;

 • 1 yıl içerisinde annelerin geçerli kiloları vermesi söz konusudur.
 • Verilen kiloların akabinde sarkmalar da meydana gelir.
 • Sarkmaların yanı sıra vücut deformasyonlarından çatlakların da oluşması kaçınılmazdır.
 • Tüm bu cilt ve deri altı sorunlarının arkasından karın germe işlemlerine yer vermek daha doğrudur.

Mini karın germe işlemlerinin arkasından da hamile kalınır. Öyle ki bu tarz cerrahi müdahalelerin doğum dönemine yönelik herhangi bir problem teşkil etmediğini söylemek gereklidir. Sonuç olarak da cerrahi müdahalelerden yine 1 yıl sonra bu anlamda ilerlemek mümkün. Sürelerin dikkate alınması annelerin ya da anne adaylarının herhangi bir sorun yaşamadan sonuç almalarını sağlar.

Mini karın germe ameliyatı iyileşme süreci akabinde bir süre beklemeniz gerekir. Vücutta ki yağların atılması ve cildin gerdirilmesi sonucunda karnın istediğiniz görüntüye ulaşması belirli bir süre devam eder. Bu anlamda merak edilen sorulardan bir tanesi de ikinci karın germe işlemleridir. Bunun için de geçerli olan minimum süre 1 yıl olarak ifade edilir. 1 yılın akabinde isteyenlerin yeniden mini karın germe operasyonuna başvurması mümkün olmakta.

Karın germe ameliyatları akabinde ufak çağlı izlerin oluşması söz konusudur. Ancak mini karın germe ameliyat izi baştan da söylediğimiz gibi iç çamaşırının altına gizlenir. Sonuç olarak da günlük hayatta herhangi bir sorun yaşamanız mümkün değildir. Üstelik 1 yılın sonunda izlerin bir hayli şeffaf hale geldiğini söylemek gerekir. Bunun için hem gizlenen hem de hafif görünümlere sahip izler için herhangi bir müdahaleye gerek kalmıyor. Sezeryan kesiğine benzer olan bu izlerin zamanla minimum seviyede olması söz konusudur.
*YURT DIŞINDAN GELECEK HASTALARIMIZIN EN AZ 7 GECE TÜRKİYE’DE KALMASI GEREKİR.