Post Bariatrik Uygulamalar

Obezite tedavisi alanında son zamanlarda ortaya çıkan yeni ameliyat teknikleri ve yaşanan gelişmeler kısa zamanda yüksek miktarda kilo vermeyi mümkün kılmıştır. Kilo kaybı sonrası vücutta belirgin düzeyde sarkma ve deformasyon gelişir. Karın bölgesinde, memelerde, kollarda, bacaklarda, popoda, sırtta oluşan sarkmaların sebebi; kaybedilmiş olan doku elastikiyeti nedeni ile geri dönüşümsüz hale gelmiş deri fazlalığıdır. Bu gibi durumlara karşılık olarak da Post Bariatrik uygulamalar çerçevesinde çözüm bulmanız sağlanır. Kadın ya da erkeklerin şikayetçi oldukları bölgeler temel alınarak geçerli teknik uygulamalara yer verilir.

Bariatrik Cerrahi Nedir?

Yüzeyde meydana gelen sarkma gibi sorunların temel nedenini incelemek faydalı olacaktır. Burada obazite hastalarının bariatrik cerrahi işlemleri akabinde cilt sorunları ile karlı karşıya kaldıkları açıktır. Öyle ki aşırı kilo alımları ve verilmesi sonucunda ciddi sarkmaların meydana gelmesi kaçınılmazdır. Belirli yöntemler üzerinden kilo vermek isteyenlerin başta sonuç almaları sağlanır. Burada bariatrik cerrahi devreye girer. Cerrahi olarak karşınıza çıkacak olan Post Bariatrik uygulamaları öncesinde gerçekleşen işlemler ise;

  • Mideye kelepçe
  • Tüp mide – Balon uygulaması
  • Mide bypass

Hızla kilo kayıplarının bu tarz yöntemlerin arkasından baş gösterdiği doğrudur. Ancak hızlı kilo verilmesi halinde vücutta ciddi deformitelerin baş gösterdiği açıktır. Kombine ameliyatlar çerçevesinde de direk olarak ciltte meydana gelen bozulmaların önüne geçilir. Bu müdahalelere yer vermek adına da mide ameliyatı geçirenlerin dikkatli olmasında fayda var. Özellikle de ameliyatların üzerinden birkaç ayın geçmesi halinde cerrahi anlamda yardım almak doğru olacaktır. Genel olarak başvurulan alanlar ise göğüsler ile göbek bölgesi olarak karşımıza çıkıyor. Kalça ve iç bacağın da cerrahi müdahaleler adına ön planda olduğunu söylemek gereklidir. Hastaların durumuna göre bir ya da birkaç seans üzerinden tüm bu bölgelerde ki sarkmaların önüne geçilir.

Post Bariatrik Cerrahi Müdahaleler

Post Bariatrik uygulamaları nasıl yapılır sorusuna karşılık bölgeler üzerinden açıklamalara yer verilir. Öyle ki her bölgeye ayrı olarak müdahalelerin uygulanması mümkün olmakta. Post Bariatrik cerrahi ameliyatlarında deformasyonun yoğunluğuna göre farklı teknikler kullanılır. Mesela göğüslerin içindeki grandüler tabakanın çoğu zaman tamamen kaybolmasından dolayı hem deriyi toparlamak, hem de kas altına implant yerleştirmek gerekir ve karın bölgesinde boşalan deri kesilerek germe yapılır. Bacak ve kollarda yapılan post bariatrik cerrahı ameliyatında özellikle yapılan dikiş yerlerinin gizlenmesine ve dikişlerin estetik görüntüsüne önem verilir. Genel anestezi altında yapılır. 1’den fazla bölge ameliyat edildiğinde yara iyileşmesi ve geniş diseksiyon alanları neden ile cilt altında seroma ve hematom birikimi yönünden ameliyat sonunda dren uygulaması ve ameliyat sürecinde gerekli önlemlerin alınması gerekir.

Post Bariatrik Uygulamalarında Seanslar

Post Bariatrik uygulamalar adına tüm vücut üzerinden planlamalara gidilir. Vücut biçimlendirmeleri açısından planlamalar bir hayli önemlidir. Tüm vücut temel alındığı için de tek seans üzerinden sonuç almak mümkün olmayacaktır. Bunun için belirli kombinasyonlara yer verilir. Operasyon planlamaları çerçevesinde ameliyata geçilmesi söz konudur. Genel anestezi üzerinden gerçekleşen ameliyatlara yönelik farklı bölgeler temel alınır. Örneğin;

  • Yüz ve Kol Germe
  • Göğüslerin toplanması ya da dikleşmesi
  • Popo dolgunlaştırma ya da kaldırma
  • Karın ile sırt germe
  • Bacak iç ve dış germe

Post bariatrik uygulamalar nelerdir sorularına karşılık bu temel maddelerin karşınıza çıkması söz konusudur. Sonuç olarak hepsinin tek bir seans üzerinden iyileştirilmesi de mümkün değildir. Belirli sıralamalar üzerinden birkaç seans ile sonuç almanız sağlanır. Bazı kişilerin uygulamalar akabinde revizyon ameliyatı da yaptırmaları gerekebilir. Yine kişilerin iç ve dış yapılarının incelemeleri sonucunda bu konuda görüşmelere yer verilir. Görüşmelerin arkasından da zamansal planlamaların yürütülmesi temel alınır. Öyle ki kişilerin uygun oldukları tarihler çerçevesinde Post bariatrik uygulamaları listesi çerçevesinde ilerlemek mümkün. Dilediğiniz şikayetleri söylemeniz ve çözüm bulmanız sağlanır. Bunun için özenli planlamaların yapılması da uygulamalardan kısa süre içerisinde sonuç almanıza etki edecektir. Uygulamalar sonucunda dikkat etmeniz gereken beslenme, dinlenme ya da egzersiz programlarına da önem vermeniz gerekir.

Post Bariatrik Cerrahi Müdahaleler Sonrası

Morluk ve şişlik görülebilir. 1 ay süreyle ağır kaldırmamak ve yoğun egzersiz yapmamak gerekir. Ameliyat öncesi ve iyileşme sürecinde sigara kullanmamanız tavsiye edilir. Post bariatrik uygulamalar hakkında öğrenilmesi gereken durumlardan bir tanesi de ameliyat sonrasıdır. Ameliyatların akabinde 1 ya da 2 gece hastaneden kalmanız gerekir. Korse kullanımları da bu anlamda bir hayli faydalı olacaktır. Bunun için uygulamaların akabinde bir süre korseye yer vermek gerekir. İç çamaşırı içerisinde kalacak şekilde geçerli izlerden uygulamalara yer verilir. Ancak bu izlerin bir hayli küçük olduğunu ve gözle görülür kılınmadığını da söylemekte fayda var. İç yüzeylerde gizleme yapılarak ameliyat izlerinin dikkat çekmemesi temel alınır. Zamanla da izlerin silik bir görünüme sahip olacakları açıktır. Post Bariatrik uygulamalar için tüm evrelerin detaylı olarak incelenmesi faydalı olacaktır.

*YURT DIŞINDAN GELECEK HASTALARIMIZIN EN AZ 5 GECE TÜRKİYE’DE KALMASI GEREKİR.