Saç Ekim Operasyonu Öncesi ve Sonrası

Saç ekimi, ülkemizde en çok kullanılan yöntemlerden bir tanesi olmak ile birlikte özellikle erkekler tarafından sıklıkla tercih edilmektedir. Görselliğin bir parçası olarak bilinen saç ekiminde bireylerin en etkili sonuçları alabilmeleri adına uzman bir merkezden yardım almaları son derece önem taşımaktadır. Saç dökülme problemine en etkili çözümlerden bir tanesi olan saç ekim işlemlerinde ise öncesinde ve sonrasında dikkat edilmesi gereken bazı noktalar bulunmaktadır. Saç ekim operasyonu öncesi ve sonrası aşamalarında gerekli maddelere dikkat edilmesi durumunda, ekim işlemi daha etkili sonuçlar verebilmektedir.

Doğru Sonuçların Alınması Adına Aşamalar Önemli

Saç ekim operasyonu öncesi ve sonrası beslenme, son derece önemli faktörlerden bir tanesi olmak ile birlikte beslenmeye bağlı olarak farklı unsurlara da dikkat edilmesi, ekim işlemleri sırasında en doğru sonuçların alınmasına yardımcı olmaktadır. Saç ekimi her ne kadar basit bir operasyon gibi görülse de bireylerin yeni bir saç çıkarma işlemi sırasında uzman bir doktor ile çalışmaları ve doğru bir merkezi kullanmaları önem taşımaktadır. Bu noktada doktorun hastayı en detaylı şekilde bilgilendirmesi, yapılması gerekenleri ve dikkat edilmesi gerekenleri anlatması, tedavinin düzgün bir şekilde ilermesine fayda sağlamaktadır. Aynı zamanda saç ekim operasyonu öncesinde detaylı muayene işlemlerinin de gerçekleştirilmesi, hastanın sorunun tam olarak tespit edilmesi adına önemlidir.

Öncesinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Saç ekim operasyonu öncesi ve sonrası dikkat edilmesi gereken maddeler arasında, öncelikli olarak bireylerin,

 • Ameliyattan en az bir hafta öncesine kadar alkol kullanmamaları gerekmektedir.
 • Kan ve tansiyon değerlerinde bir sorun yaşanmaması için, operasyondan önce tok olmakta fayda bulunmaktadır.
 • Kafein bulunduran ve mideye zararları bulunan, kahve, sigara, yeşilçay gibi ürünlerin en az 2 gün öncesinden tüketilmesinin bırakılması gerekmektedir.
 • Ameliyata başlanmadan önce genel sağlık kontrolleri yapılırken, bireylerin şeker, tansiyon gibi rahatsızlıkları varsa belirtmeleri, sağlıkları açısından faydalı olacaktır.
 • Kan sulandırıcı herhangi bir ürünün, ameliyat sırasında tehlike oluşturmaması adına tüketilmemesi gerekmektedir.
 • Operasyona başlamadan önce bireylerin saçlarında herhangi bir şekillendirici ürünün bulunmaması ve temiz olmasında fayda vardır.

Sonrasında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Saç ekimi sonrası uygulanması gereken işlemler  de bulunmak ile birlikte bireylerin sorun yaşamamaları için bazı noktalara dikkat etmeleri gerekmektedir.

 • Belirli bir süre ile saçlarına gün ışığını değdirmemeleri gerekmektedir.
 • İşlemlerin gerçekleştirilmesinden sonra, ekim seanslarının sorunsuz bir şekilde devam ettirilmesi adına pansuman ve bakımların iyi yapılması önemlidir.
 • Her ne kadar basit bir saç ekimi operasyonu gibi görülse de sağlık problemi oluşmaması için bireylerin en az bir hafta çalışmamaları ve ağır bir eşya kaldırmamaları zorunludur.
 • Operasyon sonrasında hemen taburcu olan ve hastanede yatmayacak olan bireylerin, ekim yapılan bölgenin mikrop kapmaması adına dikkatli davranmaları faydalı olacaktır.
 • Beslenme düzeni ve bakım saç ekimi sonrasında dikkat edilmesi gereken koşullar arasında yer almaktadır.

Saç Ekimi Ve Fayda Süresi

Saç ekim işleminin sorunsuz bir şekilde gerçekleştiren hastaların, öncesinde ve sonrasında uyulması gereken kurallara da dikkat etmeleri durumunda, yeni saçları en fazla 6 sonra çıkmaya başlamaktadır. Saç ekme operasyonundan kısa bir süre sonrasında hastaların tüm saçları dökülmektedir. Dökülen saçlar ise en fazla 4 ay içerisinde yeniden çıkmaya başlamaktadır. Saç ekim operasyonu öncesi ve sonrası unsurlarına da dikkat eden bireylerin ise en fazla 1 sene içerisinde yoğun ve kalıcı gür saçları çıkmaktadır. Kesin ve etkili sonucun alınabilmesi adına 1 sene ya da 15 ay beklenmesinde fayda bulunmaktadır.