Saç Ekim Operasyonu Sonrası Bakım

Saç dökülme problemi,bireyler arasında en yaygın sorunlardan bir tanesi olmak ile birlikte birbirinden farklı sebebe bağlı olarak ortaya çıkabilmektedir. Stres, düzensiz beslenme, depresyon ya da genetik özellikler nedeniyle ortaya çıkan saç dökülme probleminden sonra gerçekleştirilen saç ekim operasyonlarında ise bakım sağlanması son derece önemlidir. Özellikle saç ekim operasyonu sonrası bakım yapmak, oluşturulan işlemin kalıcı olması ve başarılı sonuçlar vermesi adına faydalı olabilmektedir. Bu noktada ise bireylerin doktor tarafından da saç ekim operasyonundan sonra detaylı bir şekilde bilgilendirmeleri önem taşımaktadır.

Uygulamanın Kalıcı Olması Adına Dikkat Edilmesi Gerekenler

Saç ekim operasyonu sonrası bakım işlemlerinde , bireylere uygulanan saç ekiminin kalıcı olması adına bakımlar  dikkat edilmesi gereken en önemli noktalardan bir tanesidir. Bu noktada bireylerin, ekim operasyonu sonrasında özensiz davranması, saç bakımlarına dikkat etmemesi, uyulması gereken kurallara uyulmaması ve düzenli ilaç takviyesinin yapılmaması durumunda ekim operasyonu herhangi bir olumlu sonuç vermemektedir. Belirtilen sonuç ise hastaların hem maddi hem de manevi açıdan yıpranmalarına neden olabilmektedir. Böyle bir problem yaşanmaması için ise,

  • Operasyondan en az 3 gün sonra saçın yıkanması gerekmektedir.
  • Belirtilen süreyi takip eden 15 gün içerisinde yoğun ve tazyikli su ile saçları yıkamamak önemlidir.
  • Saçların temizlenmesinden sonra havlu kullanımının da son derece nazik ve yavaş olması
  • Ameliyat sonrasında meydana gelen kaşınma ve hassasiyet sorunlarında hastaların herhangi bir müdahale bulunmaması, ekim yapılan alanda yara oluşmaması için önemlidir.

Saç Kesimi

Saç ekim operasyonundan sonra bireylerin, bakıma olduğu kadar saç kesimine de özen göstermelerinde fayda bulunmaktadır. Yeni çıkan saç köklerinin zarar görmemesi adına saç kesiminde bazı unsurlar son derece önem taşımaktadır.

  • En az 8 ay sonrasında kesim işlemi gerçekleştirilmelidir.
  • Makine ya da ustura ile değil de makas ile nazik bir şekilde kesim yapılması saçların zarar görmemesi adına önemlidir.
  • Saç ekim işleminin gerçekleştirilmesinden sonra en az 6 ay, sprey, jöle ya da şekillendirici gibi ürünlerin kullanılması, yeniden dökülme sorununun yaşanmaması için gereklidir.

 

Ne Kadar Süre İle Bakıma Devam Edilmeli?

Saç ekim işlemi sonrası bakım uygulamalarının en az 6 ay süre ile devam etmesi bireyler adına faydalı olmaktadır. Yeni çıkan saç köklerinin tutunması, kalıcılığının arttırılması ve sağlıklı bir sekilde uzaması adına bakımın daha uzun süreler ile devam ettirilmesi hastalar adına faydalı olmaktadır. Bilindiği üzere saç dökülme problemi genetik sebeplerin yanında, bireylerin saç köklerinin küsmesi ve tekrar çıkmaması ile meydana gelmektedir. Bu durumda ise saça uygulanan bakım eksikliği etkili olmaktadır. Saç ekim işleminden sonra da aynı sorunların yaşanmaması adına bireylerin uzun süreli bakım sağlaması, doktorun verdiği tavsiyelere göre hareket edilmesi avantajlı olabilmektedir.

Düzenli Bakımlar Tekrarlanmalı

Saç ekim işlemi sonrası bakım süreçlerinin ise düzenli aralıklar ile tekrar edilmesi, ekilen saçların uzun ömürlü olmasını desteklemektedir. Bu noktada ise en az 6 ay bakım yapıldıktan sonra bireylerin 3 ayda bir saç mezoterapisi yaptırması ya da maskeler uygulaması, çıkan kıl köklerinin küstürülmemesinde faydalı olmaktadır. Uzmanlar, saç ekimi yapıldıktan sonra bakım işlemlerinin devam etmesinin, ekilen saçların kalıcı olmasında önemli olduğunu dile getirmektedirler. Konu ile ilgili daha fazla bilgi alınması adına doktorlar gerekli açıklamaları yapmaktadır. Ekim sonrasında son derecee hassas olan yeni saçlara dikkatli bakılması, hastaların başarılı sonuçlar elde etmeleri adına etkili olabilmektedir.