Saç

Prp tedavisi, son dönemde tıp dünyasında etkileri hızla yayılan gelişmelerden bir tanesidir. Kök hücre tedavisi olarak da bilinen PRP yönteminde, bireylerin cilt dokularında ya da saç dokularında meydana gelen bozuklukların düzeltilmesi amaçlanmaktadır. Bu noktada PRP saç tedavisi de sıklıkla kullanılan işlemlerden bir tanesi olmak ile birlikte bireylerin daha sağlıklı saçlarına kavuşmasına yardımcı olmaktadır. Prp ile saç tedavisi operasyonuna başlamadan önce ise hastaların, detaylı bir muayene sürecinden geçmeleri ve problemlerin tam olarak saptanması, başarılı bir sonuç alınabilmesi adına etkilidir.

Kimler İçin Uygundur?

Prp saç tedavisini genel olarak,

  • Saç dökülmesi,
  • Seyrelme ya da saç azlığı,
  • Bölgesel dökülme ve
  • Saç diplerinde incelme

Problemleri olan bireyler uygulatabilmektedir. Belirtilen durumlar kadınlarda olduğu kadar erkeklerde de sıklıkla görülmektedir. Saç köklerinde zarar gören hücrelerin yenilenmesi, saç diplerinin onarılması ve daha etkili hale getirilmesi adına kullanılan PRP saç tedavisinde bireylerin sorunlarına çözümler getirilmesi amaçlanmaktadır. Diğer saç ekim yöntemlerine göre hem daha doğal hem de daha etkili olan PRP saç tedavisinde, bireylerin memnun edilmesi adına kısa süre de etkili sonuçların alınması hedeflenmektedir. Üstelik belirtilen uygulama ile birlikte genetiksel olarak kellik problemi yaşayan bireylerin bile başarılı sonuçlar almalarına yardımcı olunmaktadır.

Tedavi Süreci Nasıl Gerçekleştirilmektedir?

Prp saç tedavisinde ameliyat ya da kesik izleri görülmemektedir. Genel olarak problemli olan bölgenin lokal bir şekilde uyuşturulması ile gerçekleştirilen tedavi işlemleri sırasında, mikro iğneler kullanılarak, hastaların saç köklerindeki dokuların onarılması amaçlanmaktadır. Bu sayede saç diplerine, hastadan alınan kan dokuları enjekte edilmekte ve hücrelerin kendilerini yenileme süreçlerine destek verilmektedir. Prp saç tedavisi acıtır mı noktasında ise belirtilen işlemlerin, son derece az acılı bir şekilde gerçekleştirildiğini söylemek doğru olacaktır. Hastaların ise acı hassasiyetlerinin yüksek olması durumunda, saç bölgesinde uyuşturucu solüsyonlarda kullanılmaktadır. Acısız ve kısa süre de etkileri görülen tedavi yönteminde, bireylerin problemlerinin büyüklüğüne göre tedavi süreci devam ettirilmektedir.

Etkileri Ne Kadar Sürede Ortaya Çıkar?

Prp saç tedavisinin etkileri elbette ki ilk günden itibaren görülmemektedir. Hastaların gözle görülür sonuçlar alabilmeleri adına en az 6 ay belirtilen işlemi uygulatmalarında fayda bulunmaktadır. Saç köklerinde yer alan hücreler, her ne kadar kolaylıkla iyileşen alanlar olarak bilinse de genetik faktörler ya da bazı sağlık problemleri, bölgedeki dokuların daha geç onarılmasına neden olabilmektedir. Bu durumda ise pes etmeden en az 4 seans hastaların PRP tedavisini kullanmalarında fayda bulunmaktadır. Prp saç tedavisi kalıcı mıdır noktasında merak eden hastalar adına ise belirtilen yöntemin, diğer saç ekim uygulamalarına göre daha kalıcı ve etkili sonuçlar çıkardığını söylemek doğru olacaktır.

Tedavi Sıklığı Ve Bakım

Prp saç tedavisinde, bireylerin uygulanan işlemin kalıcılığını arttırabilmeleri adına, düzenli aralıklarla PRP uygulaması yaptırmalarında fayda bulunmaktadır. Saç köklerinde yer alan dokulara, düzenli olarak kan dokularının enjekte edilmesi, dökülme problemi yaşayan bireylerin daha etkili sonuçlar almalarını destekleyecektir. Bu nedenle PRP saç tedavisi ne kadar sürer diyen bireyler adına, saçın belirtilen işlemin kesin sonuçlar alana kadar devam ettiği belirtilmelidir. Tek seans ya da iki seansta hastalarda uzun süreli bir etkisi oluşmamaktadır. Herhangi bir değişim gözlense bile, tedavinin devam ettirilmemesi durumunda hücre dokularının yenilenme süreci yeniden durabilmektedir. Benzer sorunların yaşanmaması için ise 6 aylık aralıklarla, etkili sonuçlar alana kadar tedavinin devam ettirilmesi son derece önemlidir.