Sekonder Rinoplasti

SEKONDER RİNOPLASTİ (DÜZELTME BURUN AMELİYATI)

Burun ameliyatı sonrası istenilen estetik yada fonksiyonel sonuca ulaşılamaması durumunda ilk ameliyattan en erken bir sene sonra ikinci bir ameliyat planlanabilmektedir. Sıklıkla sekonder ameliyatların çoğunluğu ufak  işlemlerle düzeltilebilmektedir. Daha ağır durumlarda ise hasta hem fonksiyonel açıdan hem de estetik açıdan ayrıntılı olarak değerlendirilmelidir. Ilk ameliyatta başarısız sonuçlar ikinci ameliyatın planlanmasında en önemli ayrıntıdır ve revizyon işlemlerinin bu konuda tecrübeli hekimler tarafından yapılması sizin açınızdan da önemlidir.

HASTA BEKLENTİSİ

İlk ameliyatı başarısız olan bir hasta için her zaman ikinci ameliyat daha önemlidir ve deformite oranına gore elde edilecek sonuçlar da değişmektedir. Hiç bir ameliyatta mükemmel sonuç yoktur ve düzeltme ameliyatlarında da amaç ideale yakın, estetik ve fonksiyonel açıdan gelişmiş ve daha iyi sonuçlar elde etmektir.
Ilk ameliyat sonrası  mevcut kıkırdak ve kemik eksiklikler ortaya konarak ikinci ameliyat planlanır. Özellikle ‘saddle nose deformitesi’ dediğimiz burun çatı bütünlüğünün bozulduğu hastalarda kulak yada kaburgadan alınan kıkırdak greftlerinin kullanılması gerekebilir.
Bu ve diğer konular hakkında önceden analiz ameliyat sonuçlarında en önemli noktadır.

SEKONDER AMELİYATLARDA AMAÇ

Sıklıkla ilk ameliyata bağlı yapay ve doğallıktan uzak sonuçlar, ileri seviyede burun çatısında, kıkırdak ve kemik bütünlüğünde bozukluklar ve  solunum sıkıntısıyla bir aradadır.
Benim buradaki amacım yüz hatlarıyla uyumlu ve doğal görünümlü  ve nefes alabilen  burun sonuçları elde etmektir.

BURUN AMELİYATI SONRASI İYİLEŞME SÜRECİ

Tampon ve Alçı
Ameliyat sonrası burun içi kıkırdak yapıyı sabitlemek için silikon tamponlar olacak. Bu tamponlar ortalama 3-5 gün sonunda çıkartılacaktır. Silikon tamponlarda bulunan delikler kısmi de olsa nefes alabilmenizi sağlar.
Burun sırtında yerleştirilen alçı ise ortalama 5-7 gün sonunda çıkartılmaktadır.

Baş pozisyonu
Ameliyat sonrası ilk 5 gün boyunca başınızın yüksek olması şişliklerin çok daha hızlı çözülmesini sağlayacaktır. Doktorunuz aksini söylemediği sürece geceleri  yatar pozisyonda basin kalp seviyesinden yüksekte olmasına dikkat edin.

Burun akıntısı
Ameliyat sonrası ilk 3 gün içinde burundan hafif kanamalarınız beklenen bir durum olup burun ucunuzda bunun için bir gaz tampon olacak. Kirlendikçe bu tamponları değiştirecek ve burun ucundaki kan pıhtılarını kulak çöpü yada bir gazı ıslatarak yumuşak hareketlerle temizleyeceksiniz.

Dikişler
Ameliyat sonrası burun ucu yada burun kanatlarının tabanlarında dikişleriniz olacak. Bu dikişler ortalama 5-7. günlerde alınmaktadır

Kıkırdak grefti
Eğer kaburga kıkırdağı alınmışsa ameliyat sonrası 1 gece hastanede takip edileceksiniz ve bu bölgeye ait az da olsa ağrılarınız olacak. İş hayatına ortalama 10. günden sonra ve egzersize 1. aydan sonra tekrar başlayabilirsiniz.

Dr. Evren Helvacı – istanbul