Vajina Daraltma (Vajinoplasti)

Vajinoplasti özellikle de cinsel sorunların önüne geçmek adına sunulan cerrahi müdahalelerden bir tanesidir. Vajina daraltma (Vajinoplasti) öncesi genel şikayetlerin tatminsizlik olduğu açıktır. Sıklığın eskisi kadar dar olmaması cinsel ilişkilerde sorunların yaşanmasına neden oluyor. Bu anlamda da cerrahi müdahalelerin baş göstermesi söz konusudur. Eski sıklığın olmaması ya da gevşeme sorunlarının yaşanması halinde daraltma operasyonlarına başvurarak kısa sürede sonuç alabilirsiniz.

Vajina Daraltma Ameliyatı Hakkında

Operasyonun başta genel anestezi altında yapıldığını söylemek gerekir. Ortalama olarak da 1 saat kadar uygulamalara yer verilir. Vajenin duvarları çerçevesinde daraltma uygulamalarına gidiliyor. Bunun için de iç kısımlardan başlayarak arka duvara kadar daraltmalara geçiş yapılır. Yani doğru orantılı olacak şekilde vajina daraltma ( Vajinolasti) uygulamalarına yer vermek önem arz ediyor. Sonuç olarak da;

  • İçeride yer alan dikiş izlerinin gözle görülür olması mümkün değildir.
  • Pelvis tabakasının kaslarına yönelik yakınlık işlemlerine yer verilir.
  • Kasların birbirine yakın olması durumunda vajinal daraltma uygulamalarından başarılı sonuçlar alınacaktır.

Daraltma ameliyatı sırasında isteğe bağlı olarak dudak küçültme uygulamalarına da yer verilir. İç dudak sarkmasına bağlı sorunlar için de labioplastinin ön planda olduğu açıktır. Aynı anda diğer genital ameliyatların da yapılmasında herhangi bir sakınca yoktur. Kısa sürede geçerli şikayetlerden kurtulmanız hedef alınıyor.

Vajina Daraltması Neden Gereklidir?

Genel anlamda cinsel tatminsizlik şikayetlerinden kaynaklı olarak vajinal daraltma ( vajinoplasti) uygulamalarına yer verildiği açıktır. Ancak bunun yanı sıra hijyenlik açısından da mutlaka uygulamalardan faydalanmanız gerekir. İç dudakların dış dudaklar arasında sarkması bazı enfeksiyonel hastalıkları da beraberinde getirecektir. Bunun için de vajinal daraltma uygulamalarından 1 saat içerisinde sonuç almanız mümkün olmakta. Daraltma ameliyatına kimler başvurabilir soruları için de;

  • Vajinal gevşemelerin meydana gelmesi halinde uygulamalardan faydalanabilirsiniz.
  • Doğum sonucunda meydana gelen sarkmalardan kaynaklı da uygulamalara yer verilir.
  • Yine doğumun akabinde iç dudaklarda oluşan büyüklüklerin de giderilmesi önemlidir.
  • Yapısal olarak da bu tarz problemlere sahip olan kadınların cerrahi tedavi yöntemlerinden faydalanmaları söz konusudur.

Vajinal Daraltma Ameliyatları Sonrası

Vajinal daraltma ( vajinoplasti) uygulamalarının arkasından dikkat edilmesi gereken hususlar mevcuttur. Bunun yanı sıra operasyon sonucunda meydana gelecek olan belirtileri de öğrenmeniz faydalı olacaktır. Örneğin minimum seviyelerde ağrıların olması normaldir. Bunun dışında hafif kanamaların da baş göstereceğini söylemek gereklidir. Bazı kadınlarda azda olsa morlukların ve ameliyat sonrası ortaya çıktığı biliniyor. Ancak bunların geçici olduğunu da söylemek gerekir. Vajinal daraltma ( vajinoplasti) nasıl yapılır ve uygulamalar sonucunda neler meydana gelir öğrenmeniz gereklidir. Örneğin uygulamaların arkasından 1 ay kadar cinsel ilişkiye girmemeniz de önemlidir. Öyle ki dikişlerin normal hale gelmesi açısından da bu döneme ihtiyaç duyulur.

Vajinal Daraltma Ameliyatlarının Etkileri

Daraltma ameliyatlarının baştan da belirttiğimiz gibi cinsel tatminsizliğin önlenmesinde büyük etkisi bulunuyor. Bu amaçla da ameliyat sonrasında etkilerini fark etmemek mümkün değildir. Orgazm kalitesinin de artması adına geniş ya da sarkık olan vajenin toparlanması önemlidir. Bunun için de geçerli kasların birbirine yakın olmasına yönelik daraltma ameliyatlarına yer verilir. Hatta Kegel egzersizleri de daraltma uygulamalarının arkasından faydalı olacaktır. Vajinal daraltma egzersizleri sayesinde de kaslarınızı çalıştırmanız ve güçlü kılmanız mümkün olmakta.

Çok basit olan bu egzersizlerde kasıp bırakmak yeterli olacaktır. Sonuç olarak kasların daha yakın ve güçlü olması cinsel ilişkilerde herhangi bir sorunun yaşanmasını da engelliyor. Bunun yanı sıra dar dudaklardan enfeksiyon kapma olasılığı daha azdır. Yani hijyenlik ve sağlık açısından da uygulamaların bir hayli etkisi mevcuttur.