Yüze Yağ Enjeksiyonu

Yüze yağ enjeksiyonu, vücutta fazla olan bölgelerden alınan yağ ile hacimsel olarak kayıp yaşanan bölgelere tamamlanabilir. Günümüzde neredeyse pek çok kadın tarafından uygulanan yüze yağ enjeksiyonu operasyonları ile birlikte, bireylerin daha girintili ve yumuşak yüz hatlarına sahip olmalarına destek verilmektedir. Ani olarak kilo kaybı yaşayan bireylerde, yüz hatlarında çökme, yanakların boşalması, elmacık kemiklerinin batması ve göz çukurlarının oluşması gibi durumlarda yağ enjeksiyonu işleminden yararlanılabilmektedir.

Yüze yağ enjeksiyonu ameliyatı öncesinde hastaların iyi bir muayene sürecinden geçmeleri ve yüz de hangi bölgelere yağ enjektesi gerçekleştirileceğinin belirlenmesi son derece önemlidir. Aksi halde bireylerin suratlarında orantısız şişlikler ortaya çıkabilmektedir.

Nerelere Uygulanır?

Yüze Yağ enjeksiyonu sıklıkla yüz, el, sırt, meme ya da popo bölgesine uygulanabilir. Bireylerin ihtiyaç gördükleri ve kendilerini iyi hissedebilecekleri kalça ve bacak bölümlerine de uygulanabilmektedir.  Vücutta bulunan yağ oranının fazla olduğu bölgelerden alınan bu yağlar belli işlemlerden geçirildikten sonra vücudumuzda ki her alan için dolgu maddesi olarak kullanabilir. Bu işlemler sırasında herhangi bir kesi yapılmasına ise gerek duyulmaz.

Yüze yağ enjeksiyonu kalıcı mıdır  diye merak eden bireyler adına ise uygulanan işlemin uzun yıllar kullanılamadığını belirtmek gerekmektedir. Aktarılan yağların ortalama %40’ının 6 ay kadar kalıcılığını sürdürebilmektedir. Bu yüzden bazı durumlarda yağ enjeksiyonun tekrarı gerekebilir.  Hareketsiz bölgelerde başarısızlık daha fazla olur. Yağ enjeksiyonu uygulanan bölgelerde etkinin azalmasından sonra, işlemler tekrarlanarak yüzün eski görüntüsüne kavuşmasına yardımcı olunmaktadır.

Ameliyat Süreci Ve Uygulama Yöntemi

Yüze yağ enjeksiyonu lokal anestezi altında yapılır. Bireylerin isteklerine ve bu tür operasyonlara dayanma süreçlerine göre, anestezi miktarı arttırılabilmekte ya da genel anestezi yöntemi uygulanabilmektedir. Ameliyat süreci ortalama 30-60 dakika arası sürer. Hastaların yüzlerinde uygulanan işlemlerin çokluğuna ya da azlığına göre belirtilen süre değişiklik gösterebilmektedir. Bu noktada işlemin, bireyin istediği doğrultuda gerçekleşmesi daha fazla önem taşımaktadır.

Kesik oluşturmadan gerçekleştirilen ameliyat sırasında ise bireylerin gerekli gördükleri bölgelerine şırınga ile yağ takviyesi yapılmaktadır. İşlemler sırasında yağ dokusunun orantısının sağlanması önemlidir. Aksi takdirde yüzde farklı bölgelerde gereksiz dolgunluklar oluşabilmektedir. Yüze yağ enjeksiyonu operasyonu gerçekleştiren bireylerin bu noktada uzman doktorlarla da çalışmaları iyi bir sonuç almaları adına yararlı olacaktır.

Operasyon Sonrasında İyileşme Süreci

İşlem sonrası, özellikle ilk iki gün uygulama bölgesinde yağ enjeksiyonu miktarının ötesinde bir şişlik beklenir. Bu durum operasyon sırasında yüz de meydana gelen tepkiler nedeniyle gayet normaldir. Dudak bölgesine yapılan enjeksiyonlarda daha fazla şişlik olabilir. Hastaların dudak enjeksiyonu işlemi öncesinde konu hakkında bilgilendirilmeleri, daha sonrasında endişeye kapılmamaları için önemlidir. İşlem sonrası 2.gün dudak yıkanabilir ve nemlendirici sürülebilir. 4-5 günden sonrada uygulama bölgesine hafif bir masaj yapılması şişliklerin dağılmasına yardımcı olur. Yüze yağ enjeksiyonu sonrası düzenli uygulanacak masaj ve bakımlar, bireylerin daha kısa süre de iyileşmelerine yardımcı olmaktadır. Bu noktada tamamen iyileşme gerçekleşene kadar yüz üstü yatmamak ve darbelere karşı suratı korumak da önemlidir. Yağ dokunun hücreler ile karışması ve yüze tutunması adına dikkatli davranılması en iyi sonuçların alınmasına yardımcı olacaktır. Belirtilen işlemlere ek olarak doktor kontrolünün de sağlanması, ameliyat sonrasında gereklidir. Yüzde kullanılan, yağ hücreleri aynı zamanda kök hücre kaynağıdır.

Yüze Yağ Enjeksiyonu Artıları Ve Eksileri

Yüze yağ enjeksiyonu uygulatan bireylerin, yüz hatlarında daha güzel ve dolgun bir görünümün ortaya çıktığı görülmektedir. Genel olarak yüz hatları içe çökük olan, zayıflık nedeniyle keskin yüz şekline sahip olan bireylerde, yağ enjeksiyonu son derece iyi sonuçlar verebilmektedir.

Yağ enjeksiyonundan sonra iyileşme süreci içerisinde yüzlerine herhangi bir darbe alan ya da gerekli bakımları sağlayamayan hastalarda şişlikler, deformasyon ve bozukluklar meydana gelebilmektedir. Bireylerin bu noktada yağ enjeksiyonu operasyonundan sonra dikkatli davranmalarında fayda bulunmaktadır. Her ne kadar estetik ve güzel bir işlem gibi gözükse de hastaların, yüze yağ enjeksiyonu iyileşme süreci içerisinde dikkatli davranmaları yanlış sonuçların doğmaması adına önem taşımaktadır.

*YURT DIŞINDAN GELECEK HASTALARIMIZIN 2 GECE TÜRKİYE’DE KALMASI GEREKİR.